4 sposoby na łączenie Twoich danych i aplikacji webowych, których używasz

Łączenie danych i aplikacji webowych

Pewien mądry człowiek powiedział: „Wszystko sprowadza się do danych i ich wymiany”. To prawda. Laptopy, urządzenia przenośne, telewizory smart – one wszystkie wysyłają i otrzymują dane. Aplikacje, strony internetowe i inne oprogramowanie, wszystko to działa na danych. Chyba nie trzeba dodawać, że to wszystko jest ze sobą połączone. Niewidzialne nici pomiędzy urządzeniami, programami i aplikacjami to dane, które je łączą. To dane, które pozwalają aplikacjom kontrolować urządzenia. Każde urządzenie działa zgodnie z interfejsem sprzętowym i oprogramowaniem, które na nim działa, a komunikują się poprzez wymianę danych. Prawie każde nowoczesne urządzenie działa „inteligentnie” we współpracy z Internetem oraz nieustanną wymianą danych poprzez kanały, urządzenia i aplikację, co stało się nową rzeczywistością w świecie technologii.

Aplikacje i dane idą ramię w ramię

Prawie każdy z nas używa codziennie przynajmniej jednej aplikacji w swoim życiu osobistym lub zawodowym. Jeśli masz zwyczaju pracowanie na wielu stronach, prawdopodobnie zostawiasz po sobie więcej danych niż inni. Każda aplikacja pośrednio lub bezpośrednio zdobywa lub generuje różne dane. Dotyczy to ludzi i urządzeń, których używają.

Kiedy mówimy „aplikacje generują i zdobywają dane”, odnosimy się do danych, które podajemy, od typowych danych logowania jak nazwisko, wiek, płeć, adres, numer telefonu, do tych bardziej osobistych, typu nawyki, preferencje, wiadomości, interakcje w mediach społecznościowych, nawyki żywieniowe, listy zadań do zrobienia i wiele innych. Niezależnie czy sobie zdajesz z tego sprawę czy nie (czy nie chcesz sobie zdawać sprawy), masz swoją osobowość online, która może posłużyć każdej wykształconej technicznie osobie do zdobycia szczegółowych danych o Twoim osobistym i zawodowym życiu w każdym momencie. Jest to umożliwione przez dane, które chętnie udostępniasz w różnych używanych aplikacjach. Plany zapisywane w kalendarzu, listy rzeczy do zrobienia, subskrybowane strony na portalach społecznościowych, wszystkie te dane tworzą internetową wersję Ciebie.

Właściwie teraz nie ma sensu utrzymywanie prywatności! 😉

Żarty odłóżmy na bok, jeśli zamierzasz używać aplikacji do dzielenia się danymi, dlaczego nie będziesz ich używać tak, aby wiedzieć, ile informacji przekazujesz do Internetu i poprzez jakie aplikacje i strony internetowe? Jeśli możesz zcentralizować informacje, które udostępniasz na stronach internetowych, możesz kontrolować i zarządzać tym bardziej efektywnie.

Udostępniasz i rozpowszechniasz więcej danych niż myślisz

Oprócz informacji osobistych, które tak chętnie udostępniamy, jest wiele innych danych, z których codziennie korzystamy. Artykuły, blogi, posty na mediach społecznościowych, prognozy pogody, kursy walut itp. są rzeczami, które może nie są zbyt osobiste, ale dotyczą nas i dużo mówią o nas i o naszych nawykach internetowych. Dotyczy to jeszcze urządzeń elektronicznych, których codziennie używamy. Inteligentne żarówki, zamki do drzwi, wentylatory, oczyszczacze powietrza, urządzenia noszone (Internet rzeczy) itp. są małymi cudami techniki, które mogą adaptować się do naszych preferencji. Nie musimy zgadywać, jak one to robią.

Kiedy używamy tylu urządzeń i mechanizmów rozpowszechniając dane i informacje w sieci, czy nie prostsze by było, gdyby te wszystkie dane były zebrane w jednym miejscu, przefiltrowane i udostępnione w aplikacjach, które tego używają? Niezależnie, czy chodzi o osobiste dane czy zewnętrzne, jeżeli użytkownicy widzieliby, jakie dane udostępniają którym aplikacjom, pozwalając tym aplikacjom współpracować, wszystko byłoby zorganizowane. Dodatkowo, użytkownicy mogliby śledzić i zarządzać tym, jaką osobowość w Internecie tworzą, przez co mogliby być bezpieczniejsi.

Możesz zdobyć to jeśli połączysz różne aplikacje poprzez pewnego rodzaju most współpracy. Na szczęście, istnieje nie jedna, nie dwie, ale wiele dostępnych podmiotów, które mogą pełnić rolę mostu pomiędzy Twoimi aplikacjami.

Łączenie aplikacji za pomocą uniwersalnej platformy to mądry plan

Jednym z najlepszych sposobów na centralizację Twoich danych jest połączenie Twoich aplikacji poprzez powszechną platformę, jak tablica. Być może o tym nie wiesz, ale istnieje wielu sprzedawców udostępniających platformy i narzędzia pomagające ludziom z tym zadaniem – organizacją danych poprzez łączenie używanych aplikacji. Zwykle takie platformy zawierają wiele wbudowanych cech, takie jak jednorazowe zalogowanie, raporty i analizy i więcej rzeczy, które pomogą Ci panować nad informacjami, które udostępniasz w Internecie.

Łączenie swoich aplikacji prowadzi to wielu celów.

  • Platforma z jednorazowym zalogowaniem zredukuje ilość aplikacji, do których musisz się codziennie logować, uprości to
  • Oszczędzi Twój czas
  • Zwiększy Twoją produktywność

Gdy już to wiesz, pewnie chcesz wiedzieć jak połączyć swoje aplikacje, prawda? Zacznijmy od czegoś, o czym już pewnie wiesz i pewnie często używasz nie zdając sobie sprawy z jego wartości. API – słyszałeś o nich, prawda?

API i inne rozwiązania na połączenie aplikacji i danych

Wśród najlepszych sposobów na połączenie danych i aplikacji są API. Niektóre aplikacje i źródła danych zawierają wbudowane mechanizmy pozwalające im na „integrację” z innymi stronami i aplikacjami poprzez API (Interfejs Programowania Aplikacji). API są w rzeczywistości zestawem funkcji umożliwiających łączenie się z innymi aplikacjami i komunikację pomiędzy kanałami udostępniania, wyszukiwania, pobierania i przekazywania danych. To pozwala na połączenie pomiędzy aplikacjami internetowymi (wymianę danych i wykonywanie funkcji) oraz agregowanie/gromadzenie danych z różnych źródeł w specjalnym oprogramowaniu.

Oprócz API, oto lista 4 innych świetnych sposobów na łączenie swoich danych i aplikacji:

1. Wbudowana integracja

„Integracja” to kolejne słowo określające komunikację (wymianę informacji) pomiędzy aplikacjami. Odwiedzając stronę internetową z nowym narzędziem, jedną z rzeczy, na które ludzie zwracają najbardziej uwagę jest wbudowana integracja. Ta cecha pozwala na łatwe połączenie nowego narzędzia z innymi technologiami czy narzędziami, których ludzie często używają. Na przykład, jeśli szukasz nowej aplikacji do marketingu mailowego, aby promować swój biznes, pewnie chciałbyś znaleźć aplikację z wbudowaną integracją z CRM (zarządzanie relacjami z klientami), ponieważ marketing i zarządzanie relacjami z klientami są ze sobą blisko spokrewnione.

W rzeczywistości, niektóre połączenia aplikacji są tak naturalne, że ich twórcy umożliwiają taką integrację jako wbudowaną cechę aplikacji, aby zainteresować więcej potencjalnych klientów. Wszystko, czego użytkownik potrzebuje, to skopiowanie uwierzytelnienia aplikacji (zwykle klucz API) z jednej z aplikacji i wklejenie do drugiej, aby się połączyły.

2. Wtyczki, moduły i rozszerzenia

Powszechnym problemem, z którym zmaga się wielu blogerów z własnymi domenami jest chęć implementacji jakiejś cechy, jak motyw czy widget, które wyświetlają jakieś szczegółowe dane odnośnie do różnych stron. Wymaga to od nich wyodrębnienia jakichś danych z ich postów i ukazania ich w wybranej sekcji strony. Ponownie, potrzebna jest większa wymiana danych. Wtyczki, moduły i rozszerzenia mogą działać jak mosty pobierające dane z innych stron, które potem będą umieszczone w wybranym miejscu i formacie. Wszyscy zadowoleni!

Jest trochę platform CMS, takich jak WordPress, Magento i Drupal, które są tak popularne, że mają własne systemy integracji. Obecnie istnieje ponad 60 tysięcy wtyczek do WordPress, ponad 40 tysięcy modułów Drupal oraz ponad 10 tysięcy rozszerzeń Magento. Te systemy zostały stworzone, aby umożliwić zewnętrznym deweloperom dodawanie funkcji do ich platformy, ale na przestrzeni lat zmieniły się w świetny sposób na łączenie zewnętrznych aplikacji. Jeśli spędzasz dużo czasu na takich platformach, może to być Twoje centrum kontroli, w którym będziesz integrować wiele innych aplikacji.

Klipfolio

3. Tablice

Pamiętacie, jak wspomnieliśmy, że korzystanie z aplikacji internetowych mogłoby być dużo prostsze i bezpieczniejsze, gdyby był sposób na połączenie danych z wielu różnych źródeł i wyświetlenie ich na jednej, czystej platformie do centralizacji dostępu? To umożliwiają personalizowane tablice (ang. “dashboards” – “deski rozdzielcze”). Istnieje wiele wyspecjalizowanych aplikacji internetowych, które działają jak świetne tablice łączące dane, które udostępniasz w wielu aplikacjach i wyświetlają je w czytelny sposób, abyś mógł je lepiej kontrolować i nimi zarządzać. Oto jedne z najlepszych przykładów:

  • Google Data Studio – Z ilością istniejących aplikacji Google i ogromną bazą danych którą mają, aplikacja z tablicą ułatwiająca użytkownikowi konsolidację wszystkich danych udostępnionych w różnych aplikacjach Google jest wręcz niezbędna. Data Studio jest darmowe i nie tylko skupia się na danych Google (Analizy, Reklamy, YouTube, Wyszukiwania i Arkusze kalkulacyjne) ale jest także dostępna w popularnych formatach baz danych (MySQL, PostgreSQL) i istnieje wiele analiz danych dostępnych poprzez inne połączenia. Generowanie raportów, zarządzanie źródłem danych i centralizacja informacji to tylko niektóre z kluczowych cech.
  • Klipfolio – To prawdopodobnie najbardziej wszechstronna aplikacja z dostępnymi setkami źródeł danych. Klipfolio oferuje platformę online z tablicami, które działają w czasie rzeczywistym, pozwalającymi na łączenie ze sobą wielu serwisów z danymi, automatyzację danych, manipulowanie i wizualizację danych. Wbudowane cechy takie jak edycja kodu, łączenie różnych danych i prosty dostęp, ta aplikacja jest świetnym sposobem na zarządzanie swoim biznesem.
  • Cyfe – To świetnie wyglądająca aplikacja biznesowa bazująca na chmurze z dużą ilością cech (jak tryb TV). Cyfe to tablica biznesowa typu wszystko-w-jednym, zaprojektowana do analizowania, transformowania i raportowania danych z różnych źródeł biznesowych. Darmowa platforma pozwala użytkownikom na śledzenie wszystkich statystyk biznesowych w jednym miejscu poprzez łączenie różnych informacji z wielu źródeł w jeden, stały format.

Inne aplikacje z tablicami zasługujące na uwagę to Geckoboard, Dash, Databox, oraz Zoho Reports.

4. Narzędzia automatyzacji

Niektóre aplikacje internetowe oferują zamknięte listy integracji, inne świetne API. Nie musisz być deweloperem ani spędzać czasu na API, aby korzystać z danych z różnych źródeł w inteligentny sposób. Możesz użyć jednego z tych świetnych narzędzi, które może integrować ze sobą setki API (poprzez pobieranie i dodawanie danych) i dodać do nich nieco automatyzacji. „Łączniki”, bo często są tak nazywane, są tymi fragmentami kodów, które mogą skomunikować między sobą różne możliwe aplikacje. Możesz stworzyć własne łączniki lub wybrać jakieś z ogromnego zasobu dostępnych online gotowych łączników. Wielu deweloperów eksperymentuje ze swoimi umiejętnościami programistycznymi i tworzy takie łączniki dla różnych popularnych aplikacji za niewielką cenę. Proste interfejsy tych łączników pozwalają Ci z łatwością skonfigurować swój „przepis” i połączyć aplikacje w pary. Jeśli zastanawiasz się, o czym mówimy, czy IFTTT (“If This Then That”) oraz Zapier coś Ci mówią?

Podsumowując

Mamy nadzieję, że powyższa lista opcji ukazała Ci sposoby na łączenie aplikacji internetowych poprzez platformy zarządzające zcentralizowanymi danymi. Wypróbuj je poprzez swoje subskrybowane aplikacje i sprawdź ich opcje integracyjne. Możesz także poszukać ich na listach IFTTT oraz Zapier. Nie zapomnij udostępnić innych popularnych, gotowych do użycia „przepisów”, które wypróbowałeś.

Komentarze zamknięte.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron