Czy Docker to dobra opcja z punktu widzenia hostingu?

Opublikowany 3 listopada 2022 w Hosting. Tagi: .

Słyszałeś już o Dockerze i zastanawiasz się, czy jest on dobry dla hostingu? Zastanawiasz się, dlaczego akurat kontenery Docker są tak popularne? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, to dobrze trafiłeś.

Omówimy tutaj znaczenie i działanie hostingu Docker. Pod koniec tego artykułu będziesz też wiedział, jakie są zalety i wady Dockera. Omówię najlepszy serwer dla Dockera i rzucę trochę światła na to, czy w ogóle warto używać Dockera.

Zacznijmy więc od zdobycia szczegółowej wiedzy na temat Dockera.

Docker

Czym jest hosting Docker?

Oprócz kodowania, tworzenie aplikacji i stron internetowych wymaga wykorzystania wielu różnych aspektów. Obejmuje to pliki konfiguracyjne, bazy danych, oprogramowanie innych firm i biblioteki uruchomieniowe.

Docker to narzędzie, które umożliwia przechowywanie wszystkich części oprogramowania razem w pudełku lub paczce, zwanej kontenerem Docker. Tworzenie takich wspólnych pudełek umożliwia uruchomienie stworzonej aplikacji lub oprogramowania na dowolnym serwerze.

kontenery DockeraKontenery Dockera, źródło

Podczas tworzenia aplikacji możesz być zmuszony do pracy z setkami kontenerów Docker. Zarządzanie nimi bez specjalistycznej platformy pochłonie mnóstwo Twojego czasu. Tu właśnie pojawia się hosting Docker.

Docker hosting to rozwiązanie, które może zarządzać dużą liczbą kontenerów Docker jednocześnie. Oszczędza to zarówno czas, jak i wysiłek w środowisku produkcyjnym, pomagając Ci szybko ukończyć pracę nad oprogramowaniem lub aplikacją.

Jak działa Docker?

Wiemy już, że Docker pakuje wszystkie elementy aplikacji do kontenera i udostępnia je w razie potrzeby. Ale jak to działa? Aby poznać mechanizm działania Dockera, musimy zagłębić się w szczegóły infrastruktury, na której Docker został stworzony.

Docker jest zbudowany na bazie architektury klient-serwer. Posiada rejestry, hosty, demony i klientów Dockera. Oto główne funkcje pełnione przez te elementy infrastruktury Dockera:

  • Rejestr Dockera zawiera wszystkie obrazy Dockera. Może to być baza lub lokalne repozytorium Docker Hub.
  • Host Dockera uruchamia demona Dockera.
  • Demon Dockera tworzy, uruchamia i dystrybuuje kontenery Dockera.
  • Klient Dockera jest odpowiedzialny za przekazywanie wszystkich poleceń Dockera. Może on przekazywać polecenia demonowi Dockera za pomocą interfejsu REST API przez interfejs sieciowy lub gniazda UNIX. Demon i klient Dockera mogą działać na tym samym komputerze, mogą też być połączone zdalnie.

infrastruktura Dockerainfrastruktura Dockera, źródło

Oto jak działa Docker przy tworzeniu kontenera:

  • Klient Dockera tworzy obraz Dockera, wydając polecenie demonowi Dockera.
  • Demon Dockera tworzy obraz na podstawie wydanego powyżej polecenia “buduj polecenie”.
  • Rejestr Dockera zapisuje ten nowo utworzony obraz Dockera.
  • Klient Dockera wydaje polecenie “uruchom”, aby zbudować działającą instancję obrazu, tworząc w ten sposób kontener Dockera.

Klient Dockera może pominąć etapy budowania obrazu, jeśli chce. W takim przypadku klient może pobrać istniejący obraz z Docker Hub, utworzony przez innego klienta.

Czy Docker jest dobry dla serwerów internetowych?

Tak, Docker jest doskonałym narzędziem dla serwerów internetowych. Można go porównać do maszyny wirtualnej wypełnionej całym kodem i zależnościami potrzebnymi do działania aplikacji. Jest jednak znacznie lżejszy i ma większe możliwości niż maszyna wirtualna.

Docker i maszyna wirtualnaDocker i maszyna wirtualna, porównane przez ResearchGate, źródło

Jakie są zalety Dockera?

Docker jest popularny wśród programistów ze względu na wiele zalet, które oferuje. Przyjrzyjmy się tutaj głównym zaletom Dockera:

Spójne zachowanie aplikacji w różnych środowiskach

Coś, co działa na systemie Twojego współpracownika, może nie działać na Twoim serwerze. Może się to zdarzyć z powodu brakującego narzędzia lub innego elementu wymaganego do uruchomienia oprogramowania. Różne komputery są różnie skonfigurowane, więc często zdarza się, że aplikacja działa na jednym systemie, a na drugim nie.

Docker rozwiązuje ten problem, kontenerując kod i wszystkie inne elementy niezbędne do uruchomienia aplikacji. Wszystkie części aplikacji są przechowywane w kontenerze Docker i są całkowicie odizolowane od środowiska zewnętrznego.

Dostępność wszystkich tych niezbędnych elementów aplikacji lub oprogramowania sprawia, że aplikacja zachowuje się spójnie we wszystkich środowiskach. Bez tego narzędzia za każdym razem będziesz musiał ręcznie konfigurować wszystkie systemy pod kątem nowej aplikacji.

Docker pomaga zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ sprawia, że aplikacja zachowuje się w sposób przewidywalny. Możesz więc skupić się na tworzeniu nowych funkcji oprogramowania i dostarczyć aplikację na czas lub przed czasem.

Szybsze wprowadzanie nowych programistów

Nawet jeśli nowy członek zespołu ma już kod w swoim systemie, będzie musiał skonfigurować komputer, aby pomyślnie uruchomić aplikację. Taka konfiguracja obejmuje ustawienie bazy danych i zainstalowanie lokalnego serwera, oprogramowania innych firm i niezbędnych bibliotek. Tak więc wprowadzenie nowego programisty do projektu pochłonie mnóstwo cennych godzin pracy zespołu.

Jednak użycie Dockera sprawi, że dołączenie nowego programisty do projektu będzie bardzo łatwe i szybkie. Nie musi on przeprowadzać żadnej konfiguracji ani ręcznie instalować elementów potrzebnych do uruchomienia aplikacji.

Wystarczy, że uruchomi Dockera, a narzędzie zrobi wszystko automatycznie. System będzie przygotowany do pracy z tworzoną aplikacją zaraz po uruchomieniu polecenia setup. Docker pozwala więc zaoszczędzić wiele czasu, zwłaszcza przy pracy w dużych zespołach.

Dostępność Docker Hub dla szybszego tworzenia aplikacji

Docker Hub

Docker Hub to repozytorium istniejących szablonów Dockera stworzonych przez programistów z całego świata. Zawiera ponad 100 000 obrazów Dockera, które mogą być wykorzystane przez Twój zespół do tworzenia dowolnej aplikacji lub programu.

Dostępność tak ogromnej biblioteki obrazów kontenerów pomaga wielu programistom w realizacji ich projektów. Pozwala też na szybsze tworzenie aplikacji, ponieważ nie trzeba zaczynać procesu od zera.

Wspiera skalowanie aplikacji

Ręczne skalowanie aplikacji wymaga setek lub nawet tysięcy godzin, w zależności od poziomu planowanego skalowania. Jednak dzięki Dockerowi ten proces może być o wiele prostszy. Możesz uruchomić setki kopii kontenerów Docker, aby dostosować się do rosnącej liczby użytkowników oprogramowania.

Możliwe jest także zautomatyzowanie tego skalowania aplikacji poprzez wykorzystanie infrastruktur chmurowych, takich jak Google Cloud czy AWS. Dodatkowe kopie kontenerów będą uruchamiane wraz ze wzrostem liczby użytkowników Twojej aplikacji.

Jakie są minusy Dockera?

Każde narzędzie hostingowe ma swoje plusy i minusy, nie inaczej jest z Dockerem. Oprócz wielu korzyści, jakie oferuje, Docker ma też pewne słabości, które omawiamy poniżej:

Skomplikowana implementacja

Główną wadą Dockera jest jego skomplikowana implementacja. Niezależnie od tego, czy mówimy o zarządzaniu kontenerami, orkiestracji, zrzutach ekranu z danymi czy stosie aplikacji, wszystkie procesy są dość trudne do zrozumienia. Nawet ekspert może potrzebować wsparcia technicznego, aby wdrożyć i pracować z Dockerem.

skomplikowana implementacja Dockeraskomplikowana implementacja Dockera, źródło

Docker nie oferuje prędkości fizycznych serwerów

Choć Docker jest znacznie bardziej wydajny niż system wirtualny, nie jest w stanie zaoferować prędkości równej tej, jaką oferuje serwer fizyczny. Interfejsy między systemem hosta a kontenerami, sieci nakładkowe i inne podobne czynniki negatywnie wpływają na wydajność kontenerów Dockera.

intrerfejs Dockera wpływa na jego szybkośćinterfejs Dockera wpływa na jego szybkość, źródło

Brak graficznego interfejsu użytkownika

Docker jest całkowicie oparty na interfejsie wiersza poleceń (CLI). Niektórym osobom wygodniej jest używać graficznego interfejsu użytkownika (GUI), jednak nie przewidziano możliwości korzystania z Dockera za pomocą tego interfejsu. Jeśli więc korzystanie z CLI jest dla Ciebie trudne, możesz mieć problemy z pracą z Dockerem.

$docker run -a stdin -a stdout -a stderr ubuntu /bin/ls

Jaki serwer jest najlepszy dla Dockera?

Chociaż Docker działa bardzo dobrze na wielu różnych serwerach, to do hostowania Dockera podczas produkcji aplikacji najlepiej używać serwera z systemem Windows. Ponadto Windows 10 jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz przetestować narzędzie na systemie stacjonarnym.
Z drugiej strony, jeśli szukasz najlepszych platform hostingowych dla Dockera, to na stronie WebHostingAdvices znajdziesz bardzo przydatny przewodnik. Dowiesz się z niego, którzy dostawcy usług hostingowych w chmurze i VPS są najlepsi dla Dockera.

Dlaczego kontenery Docker są tak popularne?

Kontenery Docker są popularne, ponieważ otwierają wiele możliwości wdrażania i dostarczania oprogramowania. Są w stanie przezwyciężyć typowe braki wydajności związane z procesem tworzenia aplikacji. Oto kilka powodów, które przyczyniają się do popularności kontenerów Docker:

Wykorzystanie architektury mikroserwisów

Architektura mikroserwisów rozbija duże aplikacje na małe i proste funkcje. Takie małe usługi lub funkcje są łatwiejsze do utrzymania i mogą być wdrażane niezależnie. Docker wykorzystuje tę genialną architekturę do podzielenia aplikacji na wiele części.

Dzięki Dockerowi możliwe jest utrzymanie i zarządzanie wieloma kontenerami dla jednego programu. Dodatkowo możesz szybko dodać, zatrzymać, usunąć lub zrestartować mniejszą usługę bez wpływu na inne usługi w tym samym systemie.

architektura mikroserwisówarchitekstura mikroserwisów wyjaśniona przez Microsoft, źródło

Wraz z rosnącą popularnością architektury mikroserwisów wśród twórców aplikacji, rośnie również popularność Dockera. Dzieje się tak dlatego, że kontenery Docker są uważane za doskonałe hosty dla tych małych usług.

Duża łatwość przenoszenia

Podczas tworzenia aplikacji lub oprogramowania trzeba zainstalować na serwerze kilka narzędzi i programów. Wszystkie te programy i tworzona aplikacja są związane z serwerem, więc trudno jest je udostępniać.

Dzięki zastosowaniu kontenerów Docker oferuje doskonałe możliwości przenoszenia. Wszystkie elementy potrzebne do tworzenia, testowania i uruchamiania aplikacji lub oprogramowania są pakowane do kontenera. Kontenery Dockera są samodzielne i łatwe do przenoszenia. Dzięki temu dostarczanie lub udostępnianie nowego oprogramowania na innym serwerze staje się bardzo efektywne.

Programiści mogą łatwo przenosić zależności między programami za pomocą Dockera. Zapewnia on stałą wydajność aplikacji na różnych serwerach. Dlatego właśnie Docker jest tak popularny wśród programistów.

Wydajne operacje

Jak już mówiliśmy, Docker jest jak maszyna wirtualna, tyle że działa znacznie wydajniej. Podczas gdy na jednym serwerze możliwe jest uruchomienie tylko kilku maszyn wirtualnych, z jednego serwera można obsługiwać setki kontenerów Dockera.

Docker wykorzystuje warstwowy system plików, w którym większość kodu jest jednolicie używana dla kilku systemów plików. Dzięki temu narzędzie jest w stanie ponownie wykorzystywać pliki do efektywnych operacji, a co za tym idzie, zużywa minimalną ilość miejsca na dysku.

wartswowy system plików Dockerawarstwowy system plików Dockera, źródło

Ponieważ twórcy aplikacji potrzebują znacznej przestrzeni dyskowej dla swoich licznych projektów, Docker jest dla nich dobrym rozwiązaniem. Host Dockera może również przydzielać zasoby zgodnie z wymaganiami aplikacji. Wszystkie te udogodnienia przyczyniają się do tego, że Docker jest tak popularny.

Czy Docker wciąż się liczy w 2022 roku?

Tak, Docker jest nadal aktualny w 2022 roku, a jego popularność stale rośnie. Eksperci uważają, że Docker to przyszłość wirtualizacji, więc jak może stać się nieistotny? Zdziwisz się, gdy dowiesz się, że duże firmy, takie jak PayPal, Twitter, Google, Netflix, Uber czy Spotify, również korzystają z technologii kontenerowej.

duże firmy używające Dockeraduże firmy używające Dockera, źródło

Patrząc na akceptację i rozwój architektury mikroserwisów, z pewnością widzimy, że Docker nie straci na znaczeniu nawet w najbliższej przyszłości. Biorąc pod uwagę brak wsparcia ze strony Kubernetes, Docker nadal będzie odgrywał ważną rolę w ekosystemie Kubernetes. Możesz więc nadal używać go w swoich procesach rozwoju.

Wnioski: Czy powinienem używać Dockera?

Docker to doskonałe narzędzie dla wielu programistów, jednak nie dla wszystkich może okazać się odpowiedni. Przyjrzyjmy się tutaj przypadkom użycia Dockera:

Używaj Dockera, gdy:

  • Twoja aplikacja lub oprogramowanie musi działać w wielu środowiskach.
  • W zespole programistów pojawiają się co jakiś czas nowi członkowie projektu.
  • Chcesz ułatwić skalowalność swojej aplikacji.
  • Twój zespół programistów regularnie dodaje kolejne elementy do aplikacji.
  • Twój zespół programistów stale poszukuje możliwości testowania nowych technologii dla swojej aplikacji.
  • Spodziewasz się, że w przyszłości zmienisz dostawcę hostingu lub infrastrukturę swojej aplikacji.

Nie używaj Dockera, gdy:

  • Twoja aplikacja lub oprogramowanie jest dość proste z ograniczoną liczbą elementów.
  • Nie potrzebujesz uruchamiać aplikacji w różnych środowiskach.
  • Twoja aplikacja jest bogata w graficzny interfejs użytkownika (GUI).
  • Nie masz zespołu programistów, a jedna osoba zajmuje się wszystkim.
  • Pracujesz nad aplikacją desktopową, a nie serwerową.

Najczęściej zadawane pytania

Skoro znasz już przypadki użycia Dockera i jego przydatność dla twojej aplikacji, zajmijmy się tutaj najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi Dockera:

Który system operacyjny jest lepszy dla Dockera?

Może się okazać, że dla jednej aplikacji lepiej sprawdzi się Windows, a dla innej Linux. Dlatego przed wyborem systemu operacyjnego należy rozważyć konfigurację swojej aplikacji.

Docker działa zarówno na Linuksie, jak i na Windowsie. Do obsługi Dockera zaleca się używanie Ubuntu, CentOS lub innych systemów operacyjnych tego typu. Ponadto, jak już wspomniano, serwer Windows jest świetny dla środowisk produkcyjnych, a Windows 10 może być wykorzystany do lokalnych testów.

Czy Docker potrzebuje serwera?

Tak, Docker potrzebuje serwera. W kontenerach Dockera znajdują się tylko elementy związane z aplikacją lub oprogramowaniem, które będziesz rozwijać. Do zainstalowania Dockera i rozpoczęcia pracy nad aplikacją nadal potrzebny jest serwer.

Czy mogę uruchomić Dockera w systemie Windows?

Tak, Docker działa zarówno w systemie Linux, jak i Windows. Możesz więc uruchomić Dockera w systemie Windows. Jednak dyrektor operacyjny Dockera, Scott Johnston, wspomniał w wywiadzie, że nie wszystkie wersje systemu Windows są kompatybilne z Dockerem.

Do uruchomienia Dockera możesz użyć tylko Windows 10 i Windows Server 2016. Inne wersje systemu Windows nie mają ulepszeń jądra niezbędnych do obsługi kontenerów Docker.

Czy powinienem używać Dockera na VPS-ie?

Tak, używanie Dockera na wirtualnym serwerze prywatnym (VPS) oferuje dużą elastyczność i bezpieczeństwo. Docker pozwala na hostowanie wielu aplikacji, działających w oparciu o różne stosy oprogramowania, na jednym VPS. Bezpieczne, izolowane środowiska tworzone przez kontenery Dockera zapobiegają destabilizacji całego VPS-a z powodu błędu w jednej z aplikacji. Warto więc rozważyć użycie Dockera na VPS-ie.


O Autorze

Lela R. Werner

Lela R. Werner pisze od 2012 roku. Uwielbia pomagać ludziom, ucząc ich, jak zarabiać pieniądze w sieci dzięki reklamom i innym strategiom marketingowym. Jest również pasjonatką technologii i uwielbia pisać recenzje.

Komentarze zamknięte.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron