Figma – wszystko co najlepsze w narzędziach do projektowania UI
Pracujesz nad oprogramowaniem lub projektem graficznym? Jeśli tak, to z pewnością wiesz, że zautomatyzowane narzędzia do projektowania mogą Ci bardzo ułatwić zadanie. Poza oferowaniem wbudowanych szablonów i innych funkcji, które wspomagają Twoją podstawową pracę, niektóre z takich narzędzi umożliwiają również współpracę i zarządzanie projektami. Dzięki temu nie musisz przełączać się między różnymi oknami i możesz się skoncentrować na bieżącej pracy.
Jednym z takich narzędzi jest Figma. To narzędzie, oferujące opartą na chmurze platformę do projektowania, wyposażoną w funkcje współpracy w czasie rzeczywistym, może spełnić kilka funkcji. Przyjrzyjmy się bliżej temu narzędziu.
Figma – Design na Twoich warunkach
Figma to oparta na chmurze aplikacja do projektowania UI z wbudowaną funkcją współpracy w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do innych narzędzi z ograniczoną funkcjonalnością, Figma posiada instrumenty, które pozwalają na wszelkiego rodzaju prace graficzne, takie jak tworzenie postów do mediów społecznościowych, tworzenie prototypów, projektowanie stron internetowych, opracowywanie interfejsów aplikacji mobilnych i wiele innych.
Od innych narzędzi Figma różni się tym, że działa bezpośrednio w przeglądarce. Aby uzyskać dostęp do Figmy, nie musisz instalować oprogramowania ani nabywać różnych licencji. Prace projektowe można rozpocząć z dowolnego komputera z dostępem do Internetu. Platforma jest regularnie aktualizowana o nowe funkcje, które zwiększają elastyczność procesu projektowania oprogramowania i efektywność współpracy.
Aby lepiej zobrazować, co można zrobić z Figmą, spójrzmy na niektóre z jej ważnych funkcji.
- Współpraca w czasie rzeczywistym – pozwala wielu członkom zespołu pracować na tym samym pliku jednocześnie, a także śledzić podgląd na prezentera bez dodatkowego oprogramowania.
- Kolekcja dobrych szablonów – Szablony ułatwiają początkową fazę rozwoju, a Figma posiada imponującą kolekcję wbudowanych szablonów. Po otwarciu nowego pliku można sprawnie przełączać się między trybem projektowania i prototypowania.
- Testowanie przez użytkownika – Figma zapewnia łatwy w użyciu system do testowania prototypów za pomocą jednego kliknięcia. Dostarcza również makietę środowiska urządzenia mobilnego do testowania projektów i prototypów na urządzeniach mobilnych.
- Historia wersji – Figma zapisuje Twoją pracę automatycznie po każdych 30 minutach bezczynności. Dzięki temu możesz zapisywać wersje plików i przywracać je, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
- Zaawansowane narzędzia projektowe – Bez niezbędnych narzędzi projektowych platforma do projektowania UI jest niekompletna. Figma oferuje projektantom szeroką gamę narzędzi projektowych, takich jak pen tool, instant arc designs, auto layout i wiele innych.
- API i niestandardowe wtyczki – System wtyczek i API Figmy umożliwia programistom dostosowanie programu do swoich własnych potrzeb. Oparte na chmurze oprogramowanie oferuje wtyczki do wszystkich elementów, takich jak wykresy, ikony, dostępność kolorów, schematy przepływu i zasoby graficzne.
Jak to działa?
Figma działa w chmurze, a to oznacza, że działa bezbłędnie na każdej platformie. Aby korzystać z narzędzia, wystarczy założyć konto i rozpocząć pracę.
Po zalogowaniu się na swoje konto w Figmie, po lewej stronie ekranu wyświetli się intuicyjne menu w formie kolumny. Z poziomu menu możesz:
- Utworzyć nowy zespół
- Dodać członków do zespołu podając ich adres e-mail, co spowoduje wysłanie im powiadomienia/zaproszenia do dołączenia do zespołu.
- Zaktualizować uprawnienia użytkowników po zakończeniu konfigurowania strony zespołu.
Tworzenie nowego projektu jest całkiem proste. Możesz importować pliki z komputera lub stworzyć plik projektu od podstaw.
Platforma daje Ci do dyspozycji gotowe szablony, które możesz wykorzystać do prostych projektów. Dostępna jest również biblioteka szablonów dla tworzenia makiet, systemów projektowych, informacji zwrotnych, sesji burzy mózgów i sprintów.
Po stworzeniu projektu możesz kontrolować jego poszczególne elementy, takie jak style tekstu, komponenty projektowe, marginesy, nagłówki, obramowania i wiele innych.
Ocena Figmy
Figma oferuje wiele przydatnych funkcji, dzięki którym poczujesz, że znalazłeś właściwe narzędzie. Ale z drugiej strony, niektóre z nich sprawią, że będziesz chciał rozważyć alternatywne rozwiązania. Szczegóły dotyczące tego, co nam się podobało w Figmie, a co nie wymieniliśmy poniżej.
Co nam się podobało
- Możliwość jednoczesnej pracy całego zespołu
Najczęściej w organizacjach nad jednym projektem pracuje wiele osób. Praca osobno może przeszkadzać i prowadzić do rozproszenia uwagi. Figma oferuje platformę do jednoczesnej pracy nad obszarami eksperckimi. - Łatwe udostępnianie plików
Współpraca opiera się na dzieleniu się zasobami. Z Figmą możesz udostępniać pliki w ciągu kilku minut i za pomocą zaledwie paru kliknięć. - Wszechstronny pakiet do projektowania UX i tworzenia makiet
Dzięki Figmie projektowanie UX i prototypowanie jest o wiele łatwiejsze. Zapewnia dostęp do wszystkich narzędzi potrzebnych do stworzenia prototypu projektu. Dzięki temu nie musisz używać różnych programów do poszczególnych aspektów prototypowania.
Co chcielibyśmy, aby zostało ulepszone
- Zależność od połączenia internetowego
Jedną z rzeczy, którą chcielibyśmy ulepszyć w tym narzędziu jest możliwość korzystania z trybu offline. Obecnie nie ma możliwości korzystania z Figmy bez dostępu do Internetu. Ponieważ program jest hostowany w chmurze, korzystanie z niego nie jest możliwe bez aktywnego połączenia z Internetem. - Brak globalnych kolorów
Kolory są duszą projektowania. Niestety, Figma w swoich modułach nie udostępnia kolorów globalnych, co utrudnia projektantom dostosowanie pliku do własnych potrzeb.
Słowo na zakończenie
Kiedy pracujesz nad wieloma przedsięwzięciami projektowymi, czasami zarządzanie wszystkimi zadaniami i ustalanie priorytetów może być trudne. Takie narzędzia jak Figma nie tylko pomogą Ci lepiej projektować, ale także dzięki możliwości współpracy dadzą Ci jasną wizję Twoich priorytetów i terminów. Aplikacja oferuje intuicyjne rozwiązania, które ułatwiają projektowanie i współpracę z różnymi zespołami. Pomimo kilku minusów, jest to świetne narzędzie, które warto wypróbować przynajmniej raz.