Korzystaj z Git w prostszy sposób z Bitbucket
Większość organizacji technicznych lub firm, które są zaangażowane w tworzenie głównego kodu oprogramowania, korzysta z jakiegoś systemu kontroli wersji do śledzenia postępów prac, by sprawdzać co zostało dotychczas zrobione. Taki system jest w zasadzie zdalnym repozytorium, z którego użytkownicy „pobierają” kod, dokonują jego zmiany, a następnie „wysyłają” z powrotem najnowszą działającą kopię kodu. Cykl ten trwa nieprzerwanie przez cały czas realizowania projektu i taki sposób kontroli wersji jest zwykle bardzo efektywny, szczególnie dla rozproszonych zespołów. Służy jako wspólna platforma, gdzie poszczególni członkowie zespołu mogą dzielić się z innymi kolejnymi wersjami kodu, testować je oraz badać, a także udostępniać działające kopie wprost klientowi.
Jednym ze znanych i szeroko stosowanych systemów kontroli wersji do tworzenia oprogramowania jest Git. Jest to darmowy, na licencji open source, rozproszony system przeznaczony do szybkiej i wydajnej obsługi dowolnych projektów, zarówno tych najmniejszych, jak i tych bardzo dużych i skomplikowanych. Git jest łatwy do nauczenia oraz szybki jak błyskawica. Jeśli już używasz Git lub planujesz zacząć z niego korzystać, z pewnością zainteresuje Cię Bitbucket.
Bitbucket – najlepsze rozwiązanie Git dla profesjonalnych zespołów
Bitbucket to platforma online, która umożliwia korzystanie z Git w najprostszy możliwy sposób. Dzięki interaktywnemu interfejsowi graficznemu, który jest tak łatwy, jak kliknięcie na przycisk „Dalej”, Bitbucket sprawia, że możesz spędzić więcej czasu na pracy, a znacznie mniej na pokonywaniu przeszkód w użytkowaniu stawianych przez Git. Bez wyrafinowanego interfejsu użytkownika, który Bitbucket ma do zaoferowania, Git, choć równie skuteczny co zwykle, jest narzędziem wyposażonym tylko w wiersz poleceń pozwalający tylko na podstawowe operacje, czyli pobranie, zmodyfikowanie i odesłanie z powrotem kodu. Bitbucket daje nam dużo więcej możliwości, jak choćby wprowadzenie prostych narzędzi do współpracy, dyskusje poprzez komentarze do kodu, narzędzia do przeglądania kodu i wiele innych.
Bitbucket wyeliminował typową wadę Git, czyli zmniejszenie jego wydajności przy dużych plikach, Aplikacja zapewnia nieprzerwany i sprawny dostęp do plików poprzez swój Data Center. Co więcej, platforma oferuje elastyczne modele wdrażania zespołów o różnej wielkości i potrzebach oraz daje pełną swobodę ulokowania ich w swojej chmurze lub zarządzania nimi na serwerach użytkownika. Na kilka kluczowych funkcjonalności Bitbucket składają się:
- Przypisywanie określonych uprawnień gałęziom umożliwia kontrolowanie działań użytkownika i eliminuje powstawanie nieumyślnych błędów. Rozdzielenie uprawnień na poziom całego projektu i repozytorium także można ustawić.
- Efektywna integracja z JIRA bezpośrednio łączy żądania commit i pull z zadaniami JIRA.
- Dodatki oferowane przez Atlassian Connect dla Bitbucket pozwolą Ci dostosować Bitbucket Cloud dowolnie do swoich potrzeb.
- Prosta integracja z HipChat, Bamboo i innymi systemami korzystającymi z webhooków.
- Pozwoli Ci na lepsze zrozumienie zmian repozytorium dzięki podglądom kodu wyświetlającym diffy zunifikowane lub side-by-side.
- Platforma może pokazać wyniki kompilacji z Twojego systemu CI. Pojedyncza pozytywna lub negatywna ikona powie Ci jaka jest kondycja Twojego kodu.
Jak to działa?
By zacząć używać Bitbucket, dokonaj rejestracji podając w niej podstawowe dane. Rejestracja jest darmowa lub płatna, w zależności od wybranego pakietu:
- konto osobiste – darmowa,
- zespół 5 użytkowników – darmowa,
- zespół 10 użytkowników – 10 dolarów miesięcznie,
- zespół 25 użytkowników – 25 dolarów miesięcznie.
Po zalogowaniu możesz odwiedzić tutorial Bitbucket lub Git albo skorzystać z SourceTree (darmowy klient Git i Mercurial dla systemu Windows lub Mac). Jeśli chcesz bezpośrednio rozpocząć korzystanie z Bitbucket wystarczy, że stworzysz nowe repozytorium dla swojego projektu lub zaimportujesz już istniejące, by na nim pracować. Po wypełnieniu reszty danych, takich jak: nazwa, opis, język programowania itp., zostanie utworzone Twoje repozytorium.
Na głównej stronie dostępu do Twojego repozytorium, musisz zsynchronizować go z Twoją instalacją Git na komputerze lub zacząć od zera. Następnie będziesz miał do wyboru opcję sklonowania w SourceTree, utworzenia nowej gałęzi, utworzenia żądania pull, porównania wersji kodu, rozwidleń itp. Wszystkie dostępne akcje znajdują się na liście umieszczonej na panelu po lewej stronie okna. Jeśli wcześniej używałeś już systemu kontroli wersji, zrozumienie działania Bitbucket nie powinno być dla Ciebie problemem.
W menu głównym znajdziesz takie opcje, jak: pełny przegląd, żądania pull, problemy, stworzenie nowego zespołu lub podgląd już utworzonego, stworzenie lub importowanie innego repozytorium lub podgląd fragmentu kodu. W dowolnym momencie możesz zmienić ustawienia repozytorium poprzez wygodny przycisk „Ustawienia”, umieszczony w lewym dolnym rogu okna.
Ogólnie mówiąc, używanie Bitbucket jest dość proste.
Zalety i wady
Poza wspominaną już wcześniej łatwością obsługi, do głównych zalet Bitbucket należą:
- Bitbucket Cloud jest darmowa dla małych zespołów, liczących co najwyżej 5 użytkowników,
- nieograniczona liczba prywatnych i publicznych repozytoriów,
- Bitbucket Server oferuje bezpieczeństwo, szybkość, kontrolę na poziomie korporacji, szerokie możliwości konfiguracji uprawnień i pokaźny zestaw narzędzi do zarządzania,
- niedrogie narzędzie – darmowe dla małych zespołów, a płatne 1 dolar od głowy miesięcznie dla większych zespołów, liczących do 25 członków.
Jeśli zaś chodzi o wady, trudno znaleźć jakiekolwiek w samym narzędziu. Ma wszystko to, czego można oczekiwać od systemu kontroli wersji, a nawet więcej. Oprócz tego, nie wymaga praktycznie żadnej nauki korzystania z niego. Jedyne do czego można się przyczepić to fakt, że jest to, mimo wszystko, tylko ładna nakładka na Git. Więc dlaczego firma miałaby płacić za coś, co może dostać zupełnie za darmo? Zgodzisz się, że używanie Bitbucket jest łatwiejsze niż wiersza poleceń. Jednakże programiści, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem złożonych problemów występujących podczas tworzenia oprogramowania, na pewno nie nazwą wyzwaniem używania „czystego” Git. Ostatecznie więc można uznać, że w tym wszystkim rozchodzi się o to, co jest wartością dodaną dla Twojego zespołu i organizacji.
Używaj #Git w prostszy sposób z @Bitbucket bitbucket.org/ via @MonitoringStron
Podsumowanie
Bitbucket jest przystępniejszy i bardziej zróżnicowany od „czystego” Git. Dodaje wiele przydatnych funkcjonalności do systemu kontroli wersji, co nie znaczy wcale, że każda organizacja znajdzie dla niego zastosowanie w swojej działalności.