Rzut oka na najlepsze narzędzia do monitorowania API
API umożliwia komunikację pomiędzy dwoma systemami. API, czyli Interfejsy Programistyczne Aplikacji (ang. Application Programming Interfaces) są wspaniałymi narzędziami, ponieważ są w stanie tworzyć połączenia pomiędzy poszczególnymi usługami, a także umożliwiać obustronny transfer danych pomiędzy zarządzanymi systemami. Jeśli zarządzamy API, z którego korzystają nie tylko wewnętrzni, ale i zewnętrzni użytkownicy, konsekwencje ewentualnej usterki dosięgną nie tylko nas samych. Będzie miała ona wpływ na wszystkich użytkowników i systemy podłączone do API. Łączność i wzajemna zależność to słabe punkty interfejsu programistycznego aplikacji.
Dlaczego firmy decydują się na monitorowanie API?
Oto kilka najważniejszych powodów:
- Kiedy w grę wchodzi dostępność i wydajność, nie sposób nie wspomnieć o monitoringu API. Zwłaszcza że mowa tutaj nie tylko o własnych korzyściach, ale też o trosce o wszystkich tych, którzy używają naszej aplikacji lub jej modułów. Co więcej, zadbanie o API i jego efektywność jest naszym obowiązkiem.
- W większości przypadków monitoring stron nie wystarczy. Kalkulacja czasu ładowania strony głównej i jej dostępności nie wpłynie znacząco na lepszą wydajność API.
- W jednej aplikacji może być uruchomionych jednocześnie wiele API. Jeśli któreś z nich przestanie działać, praca innych API również może zostać zakłócona, a cały system może runąć.
- Jeśli API nie działają lub są spowolnione, może to wpłynąć na jakość naszej usługi, a przez to również na klientów. Jeśli nasza strona jest powolna, klienci nie będą chcieli dowiedzieć się, dlaczego tak jest. Winą obarczą naszą markę, uzasadniając, że nie byliśmy w stanie zapewnić odpowiedniej jakości usługi, przez co ogólny wizerunek firmy zostanie nadszarpnięty.
- Kiepska wydajność to główny powód niezadowolenia klientów. Negatywne doświadczenia sprawiają, że klienci gorzej postrzegają jakość naszych produktów i usług. Może to prowadzić do utraty klientów.
- Kiedy API nie działa prawidłowo, użytkownicy mogą napotkać problem podczas logowania się na swoje konta, a także zamawiania naszych produktów lub usług. Jeśli awarii ulegnie API obsługujące portal e-commerce, może to prowadzić do porzucenia koszyka, a w konsekwencji do mniejszego utargu.
- Firmy muszą długo pracować na to, by pozyskać klientów i zbudować lojalność wobec swojej marki. Kiedy API zawodzą, zachodzi ryzyko, że klienci, zniechęceni przez złe doświadczenia, przeniosą się do konkurencji. Konsekwencje takiego stanu rzeczy szybko odbiją się na naszym portfelu.
Główne zalety monitoringu API
Wczesne wykrywanie problemów – Kiedy użytkownik napotyka problem z aplikacją lub stroną, zwykle jest to spowodowane błędami w API. Monitoring API pomaga wykrywać zmiany w schematach aplikacji lub strony i wychwytywać problemy jeszcze zanim będą one miały wpływ na cały system.
Utrzymanie ciągłości ruchu na stronie – Powolne ładowanie stron może negatywnie wpłynąć na satysfakcję klienta, który w konsekwencji opuści naszą stronę. Monitoring API jest w stanie wykryć przestój i spowolniony czas ładowania (na podstawie danych zgromadzonych przez API) i wspomóc deweloperów w podjęciu natychmiastowego działania. W ten sposób, problem przestoju lub spowolnionego czasu ładowania nie będzie się rozprzestrzeniał, a ruch na stronie pozostanie spójny.
Przewidywanie zachowań użytkowników – Projektując aplikacje lub strony internetowe, firmy często zastanawiają się, jak po ich stronie lub apce poruszać się będą użytkownicy. Aplikacje i interfejsy aplikacji są zwykle projektowane na ślepo, bazując jedynie na założeniach. Prawdą jest, że wielu użytkowników cechuje ich unikatowy sposób poruszania się po stronie, a ich kolejne kroki mogą być trudne do przewidzenia. Monitoring API pomaga wyłuskać niekonwencjonalne sposoby poruszania się. Dzięki temu deweloper aplikacji ma możliwość optymalizacji interfejsu wedle upodobań użytkowników, a także zyskuje pewność, że interfejs jest dostosowany do wielu różnych funkcji i na różne sposoby.
6 najlepszych narzędzi do monitoringu API
Wewnątrz cyfrowego ekosystemu, gdzie dostępność i wydajność odgrywają tak kluczową rolę, nieoceniona okazuje się rola monitoringu API. Ustawiając parametry takie jak szybkość, przestój, czas działania, punkt końcowy i wiele innych, mamy dostęp do wielu istotnych wskazówek na temat tego, jak reagować na problemy i stopniowo doskonalić platformę. Narzędzia do monitoringu API są nie tylko pomocne dla dostawców API, ale również stanowią olbrzymie wsparcie dla firm, które angażują w swojej technologii wiele API osób trzecich.
Przygotowaliśmy listę najlepszych narzędzi do monitoringu API. Przyjrzyjmy się im:
1. API Fortress
API Fortress to stała platforma do testów API. Jest to kompleksowe rozwiązanie do testów API, oferujące narzędzia do testowania funkcjonalności, wydajności i czasu ładowania. API Fortress może posłużyć jako końcowe narzędzie do API. Przyśpiesza cykle i zmniejsza ryzyko, które mogłoby zaistnieć w procesie deweloperskim. Platforma ma do zaoferowania kilka interesujących funkcji, takie jak automatycznie generowane testy, dzięki czemu zyskujemy na czasie. Pomaga też w diagnozie i szybkim usuwaniu wad w API. API Fortress może być wdrażana poprzez bazę monitoringu lokalnego, używaną do nielimitowanego monitoringu wewnętrznych API, niezależnie od odległości. Monitoring i testy są w API Fortress przeprowadzane za zaporą sieciową (firewall).
API Fortress oferuje także funkcję naśladowania, która pomaga deweloperom i testerom przyśpieszać przekaz API. Funkcja naśladowania imituje prawdziwy serwer API i redukuje efekty powstałe wskutek nierealistycznych warunków wewnętrznych. Funkcja testowanego ładowania działa szybko, a wczytanie testu zajmuje jedynie 15 sekund. Pozwala to deweloperom i testerom upewnić się, że API będzie działać zgodnie z oczekiwaniami, w rzeczywistych warunkach skrajnych.
2. API Science
API Science to zaawansowane narzędzie do monitoringu API, zaprojektowane po to, by wykrywać błędy, zanim dostrzegą je klienci. To narzędzie do monitoringu API może również monitorować czas działania. Wszystko to ma na celu upewnienie się, że klienci nie będą mieli powodów do narzekań. Platforma przeprowadza testy za pomocą geograficznie rozmieszczonych serwerów, co pozwala wykrywać błędy i przestoje. API Science korzysta z tokenów OAuth i przeprowadza w zupełności bezpieczne testy. Może również monitorować integrację osób trzecich. API Science bazuje na wszystkich standardach sieciowych, włączając w to REST, XML, JSON i OAuth. Platforma stworzyła własny, potężny silnik raportujący, dzięki któremu jest w stanie zapewnić bardzo dokładną analizę ubiegłych trendów, historię błędów, a także wskazać sedno problemu, zanim wpłynie on na aplikację. API Science oferuje zróżnicowane metody powiadomień, takie jak e-mail, Campfire, HipChat, PagerDuty i inne. API Science pozwala także korzystać z webhooks przy tworzeniu integracji i określaniu granicy, co eliminuje ryzyko fałszywych alarmów. API Science wysyła również powiadomienie, kiedy problem jest już rozwiązany i wszystko przebiega gładko.
W panelu kontrolnym użytkownicy API Science mają dostęp do centrum komend, gdzie mogą sprawdzić stan wszystkich sekwencji API. Można segregować monitoring API za pomocą tagów, a także, za pomocą filtra, wyłuskać API, które nie działają prawidłowo.
3. APImetrics
APImetrics to platforma zbierająca dane dotyczące API i monitorująca je pod względem bezpieczeństwa, wydajności i zgodności- a wszystko to w oparciu o dane. Platforma pozwala na dokładny monitoring wydajności, poprzez szczegółową analizę danych. APImetrics analizuje dane takie jak opóźnienie, wydajność, czas działania API, a także przestój wynikający z działania API. Platforma wykorzystuje aktywny monitoring zamiast monitoringu pasywnego, który myli się aż w 70%. APImetrics monitoruje natężenie ruchu, status zawartości i zachowanie usług w chmurze, co daje pełny pogląd na całą bieżącą sytuację. Poza monitoringiem API platforma inicjuje też prawdziwe wywoływania API, celem przetestowania efektywności i obliczenia wyniku, który może być następnie użyty do potwierdzenia zgodności SLA. Budowa pierwszego API w APImetrics jest darmowa. Platforma pozwala użytkownikom tworzyć panele kontrolne, raporty o wydajności i porównawcze, a także strony statusów dla dowolnego API SOAP lub REST. APImetrics oferuje także łatwą integrację z narzędziami DevOps.
4. Bearer
Bearer, platforma do monitoringu API umożliwia instalację agenta monitorującego API za pomocą jedynie jednej linijki kodu. Narzędzie do monitoringu API może być wdrożone bezpośrednio na stronie i aplikacji, aby zapewnić personalizowany monitoring i system powiadomień. Platforma Bearer skupia się na monitoringu zewnętrznych zależności API. Agent Bearer jest wyposażony w funkcję przełączania kompetencji, dzięki czemu dodawanie osób trzecich lub nowo wprowadzonych ograniczeń nie zaburzy funkcjonowania całego systemu. Obecnie platforma Bearer jest dostępna na Ruby i Node.js. Agent monitorujący Bearer jest kompatybilny zarówno z publicznymi jak i prywatnymi API i działa asynchronicznie, dzięki czemu jego wpływ na stronę lub aplikację jest nieinwazyjny.
5. Moesif
Moesif oferuje monitoring rzeczywistych użytkowników API, możliwy dzięki prostym narzędziom SDK. Platforma ta, na podstawie naszego własnego ruchu na stronie, pozwala monitorować wydajność API, a także wykrywać wszelkie problemy z wydajnością. Monitoring użytkowników rzeczywistych API RUM (ang. real user monitoring) działa w oparciu o technologię uczenia maszynowego. Może wykrywać anomalie pracy API. Inteligentne algorytmy są w stanie rozpoznać, kiedy i dlaczego działanie API zawodzi. Moesif oferuje natychmiastowe powiadomienia mailowe o wszelkich błędach z API. Aby wszystko uprościć, błędy ze sobą powiązane wymienione są w tym samym mailu, dzięki czemu można je szybciej rozwiązać. Dzięki uporządkowanym powiadomieniom i wrażliwości na dynamicznie zachodzące zmiany platforma ta jest w stanie zapewnić szczegółową kontrolę nad monitoringiem API. Moesif oferuje również aktualne wykresy, przedstawiające, gdzie i kiedy wystąpiły błędy.
6. Apigee
Apigee jest to rozwiązanie do zarządzania API, opracowane przez Google Inc. Zapewnia ono zestaw narzędzi do analizy, monitoringu, publikowania i monetyzacji API z różnych aplikacji. To potężna platforma do monitoringu API, wyposażona w dobre, zautomatyzowane funkcje i zapewniająca dokładną analizę. Apigee oferuje proxy API, dzięki którym mamy możliwość kierunkowania i zabezpieczania ruchu na stronie za pomocą bramy sieciowej (ang. gateway) API. Platforma oferuje połączenie konfiguracji i kodowania (z wykorzystaniem interfejsu XML), które pozwala na budowanie proxy API w sposób, jaki nam odpowiada. Platforma zawiera kilka wbudowanych zasad, które łatwo mogą zostać wdrożone w proxy API metodą przeciągnij i upuść. Interfejs Apigee jest czytelny, dzięki czemu monitoring API przebiega sprawnie. Platforma zapewnia również ciekawe funkcje transformacji danych i operowania nimi. Apigee wysyła szybkie powiadomienia, dzięki którym zespoły operacyjne są w stanie rozwiązać problem z API szybko i sprawnie. Kontekstowa analiza, jaką zapewnia Apigee, pozwala zespołom operacyjnym szybko zlokalizować sedno problemu z API. To duża oszczędność czasu, jaki poświęcilibyśmy na diagnozę. Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy przeznaczyć na rozwiązywanie błędów API.
Po odpaleniu Apigee, programu do API, zespół operacyjny jest odpowiedzialny za dbanie czy wszystkie API działają tak, jak tego oczekujemy, pozwalając naszym klientom cieszyć się płynnym dostępem do stron i aplikacji. W Apigee monitoring API działa w połączeniu z Apigee Edge Cloud, oferującym bieżącą, kontekstową analizę działania każdego, indywidualnego API. Platforma pozwala tworzyć własne raporty, które mogą zostać wcielone w konkretne wykresy efektywności, a następnie wyświetlone jako dokładne dane.
Podsumowując
Większość aplikacji internetowych, celem zwiększenia wydajności, silnie bazuje na interfejsie programowania aplikacji. Niemożliwe jest, aby bez monitoringu API o problemach napotykanych przez użytkowników dowiedzieć się jeszcze zanim problem nawarstwi się do kolosalnych rozmiarów. Monitoring API pomaga właścicielom firm wykrywać wszelkie usterki jeszcze zanim będą one miały realny wpływ na użytkowników. W prostych słowach, monitoring API to kwestia kluczowa dla każdej firmy online, której zależy, na niezawodności swoich usług, aby zawsze być o krok przed konkurencją.