Oceń ruch na swojej stronie za pomocą UsabilityTools
Wyobraź sobie, że jesteś twórcą lub właścicielem strony internetowej. Z twojego punktu widzenia, co będzie kluczowe w budowaniu udanej strony internetowej? Unikalne treści, algorytmy SEO, atrakcyjny design itp. Po dopracowaniu każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu, prawdopodobnie chciałbyś pójść krok dalej i opublikować swoją stronę. A co będzie Twoim kolejnym krokiem? Ocena wpływu! Ocena tego, jak owocne okazały się te wszystkie godziny, które spędziłeś nad budową i wdrażaniem swojej witryny. Ale co wiesz o tym wpływie?
Niektórzy twórcy narzędzi web development, jak na przykład WordPress, oferują pluginy do monitorowania takich statystyk strony, jak choćby liczba odwiedzających, czy odwiedzin w ciągu dnia. Dodatki te mają niestety swoje ograniczenia. Ich badanie nie obejmuje wszystkiego. Nie podkreślają, które obszary Twojej strony przyciągają najwięcej uwagi, a które najmniej. Poza tym, nie każdy przecież korzysta z WordPressa. W takim razie jak można ocenić wpływ witryny na użytkownika oraz uzyskać konkretne statystyki dotyczące głębokości jej penetracji w Twojej grupie docelowej? Można to zrobić przy pomocy wyjątkowego zestawu narzędzi dostępnych w Internecie, pod nazwą UsabilityTools!
UsabilityTools – ujrzyj swoją stronę oczami przeciętnego użytkownika!
UsabilityTools to portal skupiający w sobie szereg bardzo pomocnych funkcjonalności, które pomogą właścicielom stron zdobywać przedstawione wizualnie informacje na temat konwersji, a następnie analizować je, by móc przeprowadzić działania zmierzające do jej zwiększenia. Poprzez rejestrowanie gestów użytkownika, takich jak śledzenie ruchów kursora po ekranie oraz kliknięć na konkretne przyciski, ten portal powie Ci dokładnie „co” na Twojej stronie najbardziej przyciąga uwagę odwiedzających oraz „jak” możesz poprawić te mniej atrakcyjne obszary Twojej witryny.
Oto krótki przegląd najważniejszych funkcjonalności tego narzędzia:
- Dzięki umożliwieniu śledzenia ruchów myszy, UsabilityTools pomoże Ci zidentyfikować najczęstsze i najrzadsze zachowania użytkownika.
- Unikalne mierniki zaangażowania pozwolą Ci odkryć, którzy użytkownicy zaliczają najwięcej kliknięć w czasie swoich wizyt. Dzięki temu wykryjesz bariery konwersji oraz problemy z użytecznością.
- Wsparcie dla płynnego odtwarzania nagrań poczynań użytkowników, dokonywanych w dowolnej rozdzielczości, z dowolnego urządzenia mobilnego, czy też stacjonarnego.
- Działa równie dobrze ze statycznymi, jak i dynamicznymi stronami. Nawet, jeśli Twoja strona posiada pola wyświetlające zawartość w formie karuzeli, czy też listy rozwijane, nie stanowi to żadnego problemu.
Na UsabilityTools składają się właściwie trzy podstawowe narzędzia, a mianowicie: UX Suite, Conversion Suite i Voice of Customer.
UX Suite to internetowy zestaw małych narzędzi testujących doświadczenia użytkownika („UX” – „User eXperience”) z korzystania z Twojej strony. Zawiera Click Testing (do sprawdzania koncepcji projektowych), Web Testing (do optymalizowania użyteczności), Survey (do zadawania pytań użytkownikom oraz otrzymywania od nich odpowiedzi) oraz Card Sorting (do organizowania Twojej strony tak, by była najbardziej efektywna dla Twoich odbiorców). Dzięki temu, że wszystkie z tych aplikacji są dostępne online, masz możliwość niezwykle skutecznego testowania. Całość w 100% bazuje na przeglądarce, nie będziesz do tego potrzebował żadnych specjalnych pluginów, czy sprzętu.
Conversion Suite to zdecydowanie najsilniejszy aspekt UsabilityTools. Dzięki niemu możesz przełożyć wzory zachowań przeglądającego Twoją stronę użytkownika na wymierne wartości. Dzięki śledzeniu tego, jak odwiedzający przeglądają Twoją stronę, w których miejscach ją opuszczają, na które miejsca najbardziej zwracają uwagę itp., możesz wyeliminować pola budzące wątpliwości, a także usprawnić całą zawartość, by była bardziej dopasowana do preferencji Twoich użytkowników. Pozwoli to w przyszłości zwiększyć ruch na Twojej witrynie.
Voice of Customer to sposób na bezpośrednią interakcję między Tobą a Twoimi klientami. Zadawaj im pytania i otrzymuj odpowiedzi w czasie rzeczywistym, bez żadnych technicznych dodatków. Dzięki tej aplikacji możesz także usprawnić swoje formularze, by nawiązywać jeszcze lepsze relacje z Twoimi odwiedzającymi.
Jak to działa?
By wypróbować Conversion Suite, będziesz musiał zarejestrować się na bezpłatny 14-dniowy okres próbny. Rejestracja jest szybka i darmowa. Gdy już to zrobisz, będziesz mógł utworzyć nowy projekt. Daj mu unikalną nazwę i przejdź od razu do dodawania skryptów na swojej stronie, kopiując je z UsabilityTools. Albo, jeśli nie będziesz wiedział od czego zacząć, możesz wysłać wiadomość e-mail do twórców, by otrzymać wsparcie. Udostępnili oni wygodny poradnik, by służył pomocą podczas całego procesu. Zawiera screeny itp. obrazujące jak wszystko powinno wyglądać, by działało.
Aby wypróbować UX Suite naciśnij „Wypróbuj jako uczestnik” („Try as a participant”) na podstronie UX Suite, by zostać przeniesionym do specjalnego formularza. Cała procedura jest prosta, uzupełniasz wymagane pola, a następnie klikasz na przycisk „Dalej” („Next”), by przejść do kolejnego kroku.
By wypróbować dowolne inne narzędzie, znajdziesz tu pod dostatkiem przycisków „Talk to us”, które, może to trochę dziwne, ale zamiast bezpośrednio skierować Cię do podstrony z kontaktami, przeniosą Cię najpierw do strony z cennikiem. Być może taką mają „strategię marketingową”, ale według nas takie działania są zbędne. Proste przekierowanie do formularza kontaktowego byłoby zdecydowanie bardziej na miejscu.
Plusy i minusy
Cóż, może to się wydać dziwne, ale dość ciężko znaleźć jakieś plusy tego zestawu narzędzi. Sam pomysł jest świetny, ale w jakiś sposób, samo używanie tych narzędzi nie jest już takie proste. Bardzo trudne i kłopotliwe jest zrozumienie, jak działają te aplikacje i jak ich używać. Wygląd strony jest w porządku, menu nawigacyjne podobnie itp., ale do czego prowadzą te wszystkie odnośniki? Patrząc z punktu widzenia użytkownika, będziesz wiedział o co w tym wszystkim chodzi tylko wtedy, gdy już wcześniej używałeś podobnych narzędzi.
A gdy chcesz rozwiać swoje wątpliwości klikając na przycisk „Talk to us”, zostajesz przeniesiony na stronę z cennikiem. Sprawia to, że zaczynasz się zastanawiać, czy twórcom nie zależy przede wszystkim na tym, by na Tobie zarobić, a ewentualne wsparcie dla klientów zostawić sobie na później, jeśli starczy czasu.
Poprawiaj odczucia swoich użytkowników badając ich zachowania i preferencje z @usabilitytools usabilitytools.com/ via @MonitoringStron
Ostateczny werdykt
Podsumowując, nie możemy z czystym sumieniem zarekomendować tego narzędzia, ponieważ jest dość kłopotliwe w użyciu i mało intuicyjne. Szczerze mówiąc, nie możemy zrozumieć, dlaczego tak je wykonano. Może po prostu mieliśmy gorszy dzień, ale wydaje się nam, że wiele osób doszło do tych samych wniosków, co my. Być może twórcy powinni pomyśleć o czymś, co pomoże wszystkim ludziom zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Co za ironia, że narzędzie stworzone, by pomagać użytkownikom w poprawie ich konwersji, samo posiada ją na tak niskim poziomie!