Rozwiązania typu open source w monitorowaniu stron
Właściciele przedsiębiorstw często nie mają wglądu w efektywność firmowych stron internetowych, a także nie są świadomi występujących tam błędów. Usterki techniczne to chleb powszedni w dzisiejszym, stale ewoluującym cyber świecie. Czynników powodujących tymczasową niedostępność strony może być kilka. Z biznesowego punktu widzenia, nawet chwilowy przestój może oznaczać olbrzymie straty dla firmy.
Strona internetowa to jeden z najważniejszych filarów naszej firmy, dlatego powinniśmy być stale informowani o jej statusie. Zatrudnianie jednak pracowników, odpowiedzialnych za nieprzerwany nadzór statusu strony jest jednak nie tylko kosztowne, ale i nieproduktywne. Właśnie z tego powodu powstaje tak wiele narzędzi do monitorowania stron, które pomogą zautomatyzować ten proces i wesprzeć firmy w dbaniu o tak istotny aspekt, bez konieczności marnotrawienia cennych godzin.
Główne zalety monitoringu stron
Monitorowanie stron jest niezbędne, by firma mogła mieć pewność, że cały jej system funkcjonuje sprawnie. Proces ten polega na weryfikacji najważniejszych aspektów strony internetowej, takich jak dostępność, wydajność i funkcjonalność. Narzędzia do monitorowania stron wykorzystują sieć komputerów w celu interakcji i testowania usług internetowych.
Taka analiza jest w stanie dostarczyć następujących danych na temat strony:
- Stabilność strony: Odpowiednie rozwiązanie monitorujące będzie w stanie zanalizować czas przestoju i inne cechy charakterystyczne w zakresie wydajności, które wpływają na stabilność strony. Mamy także możliwość sprawdzenia, które z funkcji, najprawdopodobniej sprawiają, że strona się zawiesza.
- Szybkość strony: Czas ładowania się strony ma znaczący wpływ na jej użyteczność, a także determinuje jej pozycję w rankingach wyszukiwarek. Narzędzie do monitorowania pozwala poznać prędkość ładowania się poszczególnych podstron i podpowiada sposoby na poprawę tego czasu.
- Szczere opinie o serwisach hostingowych: Większość serwisów hostingowych próbuje pozorować się na najlepszych usługodawców, gwarantujących rozbudowane funkcje. Ich obietnice często brzmią jednak zbyt pięknie, by mogły być prawdziwe. Właśnie dlatego narzędzia do monitorowania służą nam rzetelnymi informacjami na temat naszych serwisów i przedstawiają nam fakty, które mówią same za siebie.
- Analiza czasu przestoju i personalizowane powiadomienia: Narzędzie do monitorowania pozwala tworzyć personalizowane powiadomienia, które możemy efektywnie wykorzystywać, by mieć pewność, że nasza strona jest dostępna przez cały czas.
Narzędzia do monitorowania stron zwykle wymagają pewnej podstawowej instalacji. Kiedy ten proces się zakończy, są one w stanie funkcjonować samoistnie, przy minimalnym udziale z naszej strony.
Narzędzia do monitorowania stron open source
Na rynku dostępnych jest kilka narzędzi do monitorowania stron. Wiele z nich jest przystępnych cenowo, a przy tym oferuje elastyczne plany subskrypcji; inne natomiast mogą być nieco bardziej kosztowne. W zależności od naszego budżetu i potrzebnych nam funkcji możemy albo zdecydować się na skorzystanie z tańszego narzędzia do monitorowania strony, albo skorzystać z opcji open source.
Oprogramowanie typu open source to rodzaj programu, do którego obsługi niezbędny jest dostęp do kodu źródłowego. Oprogramowanie to może być modyfikowane i ulepszane za pomocą zmian w kodzie, aby dostosować się do unikalnych potrzeb naszej firmy. Narzędzia do monitorowania stron typu open source działają na tej samej zasadzie. Usługa monitorowania strony jest tutaj hostowana na naszych własnych serwerach, zamiast na serwerach usługodawcy. Przekłada się to na szereg zalet:
- Niezwykle korzystna oferta (lub całkowicie darmowa)
Usługa sama w sobie może być dostępna za darmo (lub przynajmniej w niskiej cenie), jednak możemy stanąć przed koniecznością oddelegowania konkretnych ludzi, zaznajomionych z technicznymi kwestiami, by zarządzali narzędziem. - Brak narzuconych aktualizacji
- Zwiększone bezpieczeństwo
Płatne oprogramowanie często idzie w parze z całą gamą kruczków, na które mogliśmy pierwotnie nie zwrócić uwagi (jak, chociażby zgoda na skanowanie naszego dysku twardego raz na jakiś czas). Ponadto, nie mamy pewności, czy oprogramowanie nie pozyskuje przypadkiem z naszych danych. Dzięki narzędziom typu open source mamy pewność, że nic takiego nie będzie miało miejsca, ponieważ jedyną osobą, która ma dostęp do naszych danych, jesteśmy my sami.
W przeciwieństwie do płatnych narzędzi do monitorowania, które mogą wiązać się z koniecznością instalowania aplikacji, oprogramowanie typu open source może, ale nie musi być aktualizowane. Wszystko zależy on naszych osobistych preferencji i potrzeb.
Trzeba przyznać, że powyższe zalety przemawiają na korzyść samodzielnie hostowanych narzędzi do monitorowania stron. Należy jednak pamiętać, że wszystko ma pewne ograniczenia, dlatego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy najpierw zapoznać się z wadami danego oprogramowania.
Najlepsze rozwiązania open source do monitorowania stron
Dostępnych jest kilka narzędzi do monitorowania stron, działających na zasadzie open source, które mogą sprostać wymaganiom firmy. Oto lista najlepszych z nich:
1. Sitespeed
Sitespeed to kompletne narzędzie sieciowe, pomagające w analizie i testowaniu naszej strony w różnych kwestiach, takich jak prędkość i wydajność. Szczególnie dobrze sprawdza się w przeprowadzaniu ciągłej integracji, mającej na celu wykrycie regresji w wydajności strony na jej wczesnym etapie. Oprogramowanie to pomaga zdusić problemy w zarodku, a także oferuje monitoring strony i powiadamia o wszelkich usterkach. Stworzone z narzędzi open source oprogramowanie idzie w parze z narzędziem Browsertime, wykonującym pomiary, a narzędzie The Coach pomoże nam przetestować naszą stronę pod kątem najskuteczniejszych praktyk, dzięki czemu osiągnie ona szczyt swojej wydajności.
2. Statping
Statping stworzone na bazie języka programowania Go i może być łatwo konfigurowane w naszym systemie Jedyne, czego potrzebujemy to wstępnie skompilowany kod binarny. Po zainstalowaniu go nie jest już wymagana dodatkowa instalacja żadnych innych elementów. To niesamowicie lekka aplikacja, kompatybilna z systemami operacyjnymi LINUX, Mac, a także Windows. Automatycznie analizuje stronę pod kątem parametrów wydajności i renderuje zebrane informacje w formie pięknych stron statusowych. Możemy z łatwością zrozumieć raporty i w porę podjąć działanie mające na celu ustabilizowanie strony.
3. Pa11y
Pa11y to zautomatyzowane narzędzie do oceny, przeprowadzające test dostępności podstron naszej strony za pomocą komendy liniowej, w celu przeprowadzenia sprawnego testu stabilności strony. Wymaga środowiska Node JS, dlatego będziemy musieli odpowiednio skonfigurować nasz system. Narzędzie to jest kompatybilne z systemami operacyjnymi Mac, Linux i Windows, a także wyposażone w szczegółowe testy, które dadzą nam pewność, że nasza strona działa nieprzerwanie.
4. PHP Server Monitor
PHP Server Monitor to skrypt, który sprawdza nasz serwer i stronę pod kątem dziur lub regresji. Wyposażony jest w interfejs sieciowy, dlatego pomaga nam efektywnie zarządzać naszymi usługami i stronami. Pozwala również na konfigurację i zarządzanie użytkownikami przypisanymi do każdego serwera, jedynie za pomocą ich numeru telefonu i adresu email. Szeroki wybór rodzajów alarmów i powiadomień, takich jak email, SMS, wiadomości w komunikatorze Telegram i powiadomienia w programie Jabber sprawia, że możemy skuteczniej przeciwdziałać błędom serwera i regresjom mającym negatywny wpływ na funkcjonowanie naszej strony.
5. StatusOK
StatusOK pozwala monitorować naszą stronę i API za pomocą jedynie naszego komputera. Mamy możliwość otrzymywania powiadomień poprzez email lub Slack, za każdym razem, gdy strona zawiesi się, lub wystąpi na niej błąd. Mamy również gwarancję zapisu i analizy danych w Influx DB, dzięki czemu mamy możliwość późniejszego przejrzenia wielu parametrów w jednym miejscu i wyrobienia sobie poglądu opartego na całości.
6. Falco
Falco to sponsorowana przez Theodo platforma na bazie open source, pozwalająca kilka razy dziennie przeprowadzać audyty naszej strony, w oparciu o różne parametry. Mamy możliwość efektywnego monitorowania kluczowych wskaźników wydajności w celu analizy i optymalizacji naszej strony. Narzędzie wyposażone jest w łatwy w obsłudze interfejs, który mamy możliwość personalizować, aby dostosować go pod nasze, unikatowe potrzeby. To zaawansowane narzędzie umożliwi nam testowanie linków URL samych w sobie lub całych ścieżek użytkowników, aby mieć pewność, że nasza strona jest w pełni stabilna.
7. URLooker
URLooker pomaga monitorować i namierzać strony dzięki efektywnym powiadomieniom. Daje nam to gwarancję, że będziemy poinformowani o wszelkich regresjach, tych mających negatywny wpływ na wydajność naszej strony, dzięki czemu będziemy mieli możliwość naniesienia koniecznych poprawek na czas. Narzędzie to jest łatwe do zainstalowania, wystarczy wejść na stronę główną URLooker, zarejestrować się i wybrać strony, na które chcielibyśmy mieć oko. To takie proste.
8. Monitorr
Monitorr to self-hostowana aplikacja sieciowa stworzona w PHP, pozwalająca sprawdzać status lokalnych i zdalnych sieci i usług sieciowych. Za pomocą jej atrakcyjnego interfejsu mamy możliwość efektywnej analizy różnorodnych parametrów wydajności sieciowej, które są kluczowe dla naszej strony. Aplikacja jest wyposażona w personalizowane narzędzie CSS i serwer danych DTG, a także Minimal UI dla podglądów iFrame. Możemy aktualizować narzędzie przeklikując pomiędzy gałęziami kodu, czego z łatwością dokonamy dzięki powiadomieniom o aktualizacjach.
9. Pingbot
Pingbot to rozwiązanie do monitorowania stron internetowych oparte jest na pozbawionej serwera strukturze. Ma ono na celu wyposażyć nas w mechanizmy sprawdzające sprawność naszych usług internetowych. Za jego stworzeniem stoją Amazon Lambda, Amazon Dynamo DB, Amazon Cloudwatch, Amazon S3, and Facebook React. Narzędzie to pozwala zaprogramować nasz test, by zadziałał samoczynnie o danej porze, dzięki czemu monitorowanie strony zyskuje na skuteczności. Kiedy narzędzie to wykryje regresję, otrzymamy powiadomienie za pomocą komunikatora Slack, dzięki czemu będziemy mogli działać natychmiast. Obserwacja front-endu strony pozwoli nam analizować dane na przestrzeni czasu, dzięki czemu lepiej zrozumiemy nasze błędy i będziemy mogli wyciągać z nich wnioski.
10. Sixnines
Sixnines, jako self-hostingowa usługa zapewnia nam weryfikację i analizę dostępności naszych stron i innych usług internetowych. Dostarcza nam cennych informacji i zapewnia szczegółową analizę wskaźników dostępności strony. Usługa Sixnines dokonuje pomiaru wskaźników i tworzy natychmiastowe powiadomienia, tak abyśmy w porę podjąć działania naprawcze.
Podsumowując
Rozwiązania monitorujące strony internetowe stały się już elementem obowiązkowym działalności online w dzisiejszych, skomputeryzowanych czasach, kiedy to strona internetowa jest wizytówką firmy. To właśnie upewniając się, że nasz interfejs działa sprawnie, niezależnie od pory i warunków, zyskujemy pewność, że nasz potencjalny klient nam nie ucieknie. Dobre rozwiązanie monitorujące stronę nie tylko na czas powiadomi nas o wystąpieniu wszelkich błędów, ale też zapewni cenne porady jak rozwiązać problem z wydajnością strony. Wyżej wymienione rozwiązania typu self-hosted open source to zdecydowanie najlepsze alternatywy dostępne na rynku w przystępnej cenie. Z pewnością usprawnią one funkcjonowanie naszej strony internetowej.