Pracuj i rozmawiaj ze swoim zespołem w czasie rzeczywistym dzięki Slack

Opublikowany 15 września 2015 w Komunikacja. Tagi: , , , .

Jeśli kiedykolwiek zarządzałeś lub byłeś częścią dużego zespołu, to wiesz jak irytujące może być oczekiwanie na załatwienie formalności, takich jak potwierdzenia na mailu, konieczne do wykonywania kolejnych etapów pracy. Podobnie jest w przypadku raportów, nawet po tym, jak dopiero co prowadziłeś prezentację lub dyskusję w zespole na temat bieżących rezultatów, to i tak musisz zrobić to formalnie, na przykład pisząc długiego e-maila z załączonym raportem i wysyłając go do każdego z listy mailingowej. Według naszej opinii to zbyt kłopotliwe i, szczerze mówiąc, niepotrzebne. Wszystko byłoby o wiele prostsze, gdyby niektóre rzeczy mogłyby być trochę bardziej nieformalne i osobiste, w prosty sposób zebrane razem i szybko udostępnione dalej z pominięciem wszystkich ograniczeń czasowych i technicznych.

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – jest aplikacja nazwana Slack, która właśnie do tego służy!

slack

Slack – wiadomości w czasie rzeczywistym dla zespołów firmowych

Choćby Slack wydawało się kolejną typową aplikacją do wysyłania i odbierania wiadomości, to taką z pewnością nie jest. Ta aplikacja została zaprojektowana specjalnie dla profesjonalistów, którzy chcą, by ich komunikacja wewnątrz zespołu była lepsza i prostsza. Dzięki odpowiedniej mieszance uroku aplikacji do wiadomości z profesjonalizmem korporacji, narzędzie to jest na dobrej drodze, by stać się światowym hitem.

Slack łączy w sobie bardzo wiele elementów w bardzo przystępnej formie. Znajdziesz w niej dużo rozwiązań stosowanych dotychczas w większości sieci społecznościowych. Trochę z WhatsApp (grupy mailingowe, udostępnianie obrazów), szczypta z Twittera (wyszukiwanie oparte na tagach tematu, odwołania do ludzi za pomocą taga „@”) i wiele więcej.

Na najważniejsze funkcjonalności Slack składają się:

1. Grupowe konwersacje.

Twórz kanały (znane pod powszechniej stosowaną nazwą „grupy”) dla zespołu lub tylko dla kilku osób przydzielonych do konkretnego zadania i rozmawiaj z nimi z dowolnej lokalizacji, w dowolnym czasie, bez żadnych ograniczeń w postaci sieci VPN lub formalności mailowych. Prywatne wiadomości przesyłane tą drogą zapewnią bardziej osobistą relację ze współpracownikami. Możesz wybrać, czy tworzone kanały będą oparte na projektach, zespołach, czy nawet na pojedynczych tematach.

2. Udostępniaj pliki.

Wznieś się ponad standardowe załączniki do wiadomości e-mail. Przeciągnij i upuść jest standardowym i najprostszym sposobem przesyłania plików przez Slack. Wystarczy przeciągnąć dokument, screenshot lub raport na grupę, by natychmiast podzielić się ze wszystkimi jej członkami bez konieczności czekania aż sprawdzą swoją skrzynkę odbiorczą e-mail. Możesz nawet udostępniać prezentacje, czy materiały wideo przez Slack i uzyskać niezwłocznie odpowiedź zwrotną i uwagi, które będą doskonałym startem do dalszej dyskusji. Ponadto, jeśli korzystasz z takich serwisów, jak Google Drive, Dropbox lub Box, to wystarczy, że wkleisz link do danego dokumentu, a zostanie on od razu zsynchronizowany i dodany do wyników wyszukiwania.

3. Łatwa i rozbudowana wyszukiwarka.

Slack znacznie ułatwia wyszukiwanie. Po prostu wpisz czego szukasz w polu wyszukiwania, a czymkolwiek to jest, czy to konwersacją, przedmiotem, osobą, to w mgnieniu oka zobaczysz wyniki na swoim ekranie, tuż przed swoim nosem. Slack automatycznie indeksuje i archiwizuje całą przesłaną zawartość, by było to w ogóle możliwe.

4. Bądź zsynchronizowany.

W przypadku częstego przełączania pomiędzy urządzeniami i platformami, nie musisz bać się komplikacji w stylu eksportu elementów lub konwersji skrzynek pocztowych. Slack jest narzędziem online pozwalającym pozostać w ciągłej synchronizacji i to nieważne, czy pracujesz na komputerze PC czy smartfonie, więc możesz kontynuować pracę dokładnie od miejsca, w którym skończyłeś.

5. Konfigurowalne powiadomienia.

Dzięki Slack już nigdy nic Ci nie umknie, a nawet nie zdarzy Ci się zbyt późno coś zauważyć. Z konfiguracją powiadomień, możesz upewnić się, że Twój telefon lub Twój komputer wyda odpowiedni dźwięk za każdym razem, gdy ktoś o Tobie wspomni lub udostępni Ci jakiś plik. A jeśli nie lubisz, jak coś Ci przeszkadza, to zawsze masz opcję, by wyłączyć wszystkie powiadomienia.

6. Zabezpieczony i bezpieczny.

Jesteśmy pewni, że to ostatnia z rzeczy, które masz na głowie, ale nie martw się. Wszystkie dane przesyłane przez Slack są zaszyfrowane (256-bitowy AES i TLS 1.2) i to zarówno te pochodzące z komputera, jak i ze smartfona. Twórcy wykonują regularnie testy bezpieczeństwa, by zidentyfikować i załatać wszelkie dziury powstałe w zabezpieczeniach. Dzięki temu możesz spać spokojnie, że Twoje poufne dane nie wyciekną do Internetu.

Dalej nie palisz się do tego, by wypróbować Slack?

slack1

Jak to działa?

Aby zacząć korzystać ze Slack musisz zarejestrować się za darmo na stronie narzędzia. Będziesz musiał podać swój adres e-mail, wybrać nazwę dla kanału, który chcesz utworzyć, wybrać adres URL oraz wpisać swoją nazwę użytkownika i tyle!

Kliknij w „Explore Slack” („Przeglądaj Slack”), a zostaniesz przeniesiony do ekranu głównego chatu, gdzie będziesz wykonywał większość swoich działań. Możesz zacząć od zaproszenia ludzi do dołączenia do Slack albo samemu dołączyć do istniejącego już, znanego Ci, zespołu. Następnie utwórz tyle kanałów, ile tylko potrzebujesz. Wszystkie Twoje kanały i ludzie w Twojej sieci będą wyświetleni na liście w panelu po lewej stronie okna. A jeśli nie jesteś czegoś pewny, to zawsze możesz skorzystać z pomocnego tutoriala.

Przeciągnij i upuść pliki z komputera lub telefonu na pole tekstowe okna chatu, by natychmiast je udostępnić. Jeśli chcesz przeglądać udostępnione Tobie lub przez Ciebie pliki, kliknij na małą 3-punktową ikonę w prawym górnym rogu okna. W tym samym miejscu znajduje się również pole wyszukiwania, używaj znaku „@”, by szukać rozmów, w których Cię wspominano lub ikony gwiazdki oznaczającej elementy dodane przez Ciebie do ulubionych.

Zalety i wady

Oprócz wymienionych wyżej funkcjonalności, na plus dla Slack trzeba na pewno zaliczyć: szybki transfer obrazów, brak wymogu VPN, dostępność w dwóch formach – instalacji klienta lub narzędzia online, brak limitu tworzenia kanałów (ich liczba zależy tylko od Ciebie i od Twoich potrzeb), powiadomienia, że członek zespołu jest online i wiele, wiele więcej. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że podstawowa wersja tego narzędzia jest zupełnie za darmo bez żadnego ograniczenia czasowego. Oznacza to, że z podstawowej wersji możesz korzystać bezpłatnie tak długo, jak tylko chcesz. Za wersję standardową, premium lub enterprise (uruchomioną w 2015 roku) trzeba płacić abonament. Ale w takim wypadku dostaniesz jeszcze pełno dodatkowych funkcjonalności, więc na pewno na tym nie stracisz.

Jedyną zauważona przez nas wadą wydają się być niewielkie problemy z połączeniem w niektórych sieciach komórkowych lub na niektórych urządzeniach. Ale problem ten wydaje się przejściowy, więc póki co nie ma powodu do zmartwień.

  • Bądź ponad e-mailowe formalności. Spraw, by praca i udostępnianie było prostsze ze @SlackHQ slack.com/ via @MonitoringStron

    Tweetnij to

Ostateczny werdykt

Podsumowując, Slack jest doskonałym narzędziem do współpracy z zespołem i wdrażania mniej formalnej kultury organizacji, a co za tym idzie ustalania bardziej przyjaznego środowiska pracy. Tak naprawdę nie masz nic do stracenia, więc wypróbuj to narzędzie razem z kilkoma współpracownikami, choćby dla zabawy i zebrania nowych doświadczeń.

Komentarze zamknięte.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron