Splunk – namacalny wpływ danych na biznes w czasie rzeczywistym

Opublikowany 1 czerwca 2020 w Analityka. Tagi: .

Niezależnie czy mowa tu o kwestiach bezpieczeństwa, czy tworzeniu monitoringu, prowadząc własną firmę musimy zadbrać o analizę danych dziennika swoich systemów. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko funkcjonuje sprawnie. Mówiąc o dzienniku w kontekście informatycznym, mamy na myśli automatycznie tworzoną i oznaczoną czasowo dokumentację zdarzeń związanych z konkretnym systemem. Analiza danych dziennika pomaga firmom działać w zgodzie z przepisami, polityką prywatności i audytami. To dzięki niej rozumiemy zachowanie klientów i radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów systemowych. Aby wszystko mogło działać sprawnie, należy codziennie przeglądać dane dziennika w poszukiwaniu błędów, anomalii, podejrzanych aktywności i innych sytuacji odbiegających od normy.

Splunk

Platforma wspierająca firmy w monitorowaniu, analizie i sprawnym funkcjonowaniu

Splunk to zaawansowane narzędzie do analizy danych, przeznaczone dla firm, które potrzebują pomocy w nadzorowaniu danych dziennika. To spersonalizowane narzędzie do analizy danych dziennika, a także inteligentny i wydajny silnik, napędzający takie procesy jak monitoring, wyszukiwanie, analizę i wizualizację wielkich ilości danych. Oprogramowanie jest kompatybilne ze zróżnicowanymi technologiami, mogącymi stymulować jego działanie. Splunk dostępny jest w trzech wersjach – Wersja dla przedsiębiorstw, Wersja lekka i W chmurze [Enterprise, Light i Cloud].

Ta platforma do analizy danych dziennika oferuje również aplikację do monitorowania stron, która jest w stanie obliczać uptime strony, czyli czas jej nieprzerwanej pracy dostępności, oraz analizować czas reakcji strony na przestrzeni czasu. Aplikacja monitoruje stronę i wysyła powiadomienia w przypadku błędu. Splunk to także szeroki zakres aplikacji, zapewniających szeroką funkcjonalność i zarządzanie środkami kryzysowymi. Aplikacje takie jak zgodność z PCI, Splunk Analytics dla Hadoop, DB Connect, Mobile Intelligence, UNIX i Linux są kompatybilne z większością źródeł danych i zapewniają elastyczność, jakiej użytkownicy tak sobie cenią.

Funkcje

Monitoring połączenia

Splunk oferuje kompleksowe narzędzia do monitoringu połączenia. Śledzą one takie parametry jak przepustowość, zużycie internetu, adres IP, ruch na stronie, SLA, czyli umowy dot. poziomy usług [ang. Service-Level Agreement], a także efektywnie zarządza zasobami sieciowymi.

Zarządzanie wydajnością aplikacji

Identyfikuje transakcje indywidualne i dokonuje pełnej diagnostyki transakcji. Dogłębna analiza pozwala zespołowi IT poznać źródło wszelkich problemów z wydajnością serwera i naprawić je bez żadnego przestoju.

Zarządzanie dziennikiem

Monitoruje i analizuje dziennik połączenia, dziennik systemowy i dzienniki sieciowe. Splunk dokonuje także audytu, który pomaga w tworzeniu raportów zgodności.

Uczenie maszynowe

Platforma wykorzystuje technologie uczenia maszynowego, co pozwala na lepsze przyswajanie danych i trenowanie wzorców. Narzędzie wyposażone jest również w zaawansowaną bibliotekę algorytmów ML i narzędzia statystyczne/matematyczne, pomagające w modelowaniu prognozującym.

Splunk - zrzut ekranu

Jak to działa?

Splunk cechuje się strukturą wielopoziomową, a żeby w pełni zrozumieć jego działanie, należy najpierw poznać jego następujące elementy:

  • Universal Forwarder – To lekki element, którego podstawową funkcją jest przekierowywanie danych do Heavy Forwarder od Splunk. Przesyła on dane dziennika na serwer i może być zainstalowany po stronie aplikacji lub klienta;
  • Load Balancer – Ten element kieruje ruchem na stronie i stabilizuje go podczas tłoku na serwerze;
  • Heavy Forwarder – To solidny element, który skupia się na filtrowaniu danych dziennika. Jest na przykład w stanie zbierać jedynie błędne dane;
  • Indexer – Jego główną funkcją jest przechowywanie i indeksacja danych. Przeprowadza indeksację danych, takich jak czas, źródła i hosty;
  • Search Head – Pomaga w przesyłaniu wyszukiwań do różnych Indeksatorów. Jej główną funkcją jest wykonywanie raportów i zdobywanie informacji;
  • Deployment Master – Elementy Splunk pomagają we wdrażaniu konfiguracji innych elementów, takich jak aktualizacja elementu Universal Forwarder. Deployment Master może być także wykorzystywany do przesyłania danych pomiędzy elementami.

Typowe użycie Splunka składa się więc z następujących komponentów:

  • Forwarder
  • Indexer
  • Search Head

Szczegółowa struktura działania Splunk

Krok 1 – Forwarder namierza dane, tworzy ich kopię i stabilizuje je, aby następnie przekazać je do Indeksatora. Klonowanie pomaga w tworzeniu duplikatów zdarzeń w źródłach danych. Jedną z zalet tworzenia duplikatów danych jest to, że nawet jeśli jakiś proces zostanie przerwany w trakcie stabilizacji, dane wciąż mogą zostać przeniesione do Indeksatora.

Krok 2 – Dane pozyskane Forwardera, zostają załadowane do Indeksatora, gdzie następnie są dzielone na kilka logicznych magazynów danych.

Krok 3 – Dane wewnątrz Indeksatora mogą być przeglądane, a przejrzenie ich może zostać zaprogramowane. Wyniki pozyskane w taki sposób, są zespalane razem, a następnie przekazywane do Search Head. Można ustawić harmonogram wyszukiwań i zaprogramować powiadomienia dla możliwych wyników wyszukiwań. Powiadomienia będą aktywowane automatycznie, kiedy wydarzy się któryś z przewidzianych scenariuszy.

Krok 4 – Splunk Search Head zarządza funkcjami wyszukiwania i przekazuje żądania wyszukiwań we wskazane miejsca, a także scala wyniki przesyłane użytkownikowi. Searh Head i dane mogą być pobierane z Interfejsu Sieciowego Splunk lub Splunk CLI. Interakcja ma miejsce w ramach połączenia REST API.

Recenzja Splunk

Zalety

  • Brak zależności od bazy danych czy usług;
  • Wyszukiwanie danych w czasie rzeczywistym;
  • Minimalne wymagania sprzętowe (działa w chmurze);
  • Kompatybilne z różnymi formatami danych jak CSV, JSON i wiele innych;
  • Powiadomienia i raporty z wyszukiwań.

Wady

  • Wielopoziomowa struktura, ograniczająca krzywą nauki. Na naukę trzeba poświęcić dużo czasu, by móc skutecznie używać narzędzia;
  • Wyszukiwanie danych serwera bywają skomplikowane, zwłaszcza składnia wyszukiwania i typowe wyrażenia;
  • Niewystarczająco wydajny panel, jaki znaleźlibyśmy w innych narzędziach monitorujących;
  • Kosztowna analiza dużych plików.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach każde działanie online, dokonywana za pomocą smartfonu czy tabletu i w ich systemach, zakodowana jest w jakiejś formie. Dlatego też wdrożenie platformy do analizy danych dziennika jest teraz znacznie ważniejsze niż kiedykolwiek. Technologia sprawia, że wątki rozwijają się i komplikują tak, że oprogramowanie do analizy danych dziennika staje się wręcz niezbędne, do skutecznego nawigowania pomiędzy skomplikowanymi danymi, które w formie raportów przesyła nam system.

Splunk to potężne narzędzie analizujące dane dziennika, które sprawia, że dostęp do danych dziennika i ich analiza przebiegają szybko i nieskomplikowanie. Wszystko to dzięki zaawansowanej technologi, która kryje się za tym narzędziem. Oprogramowanie może pracować w zróżnicowanych środowiskach IT i skutecznie analizować dane wygenerowane maszynowo, ustrukturyzowane lub nie, kompleksowe i wielowersowe, rozbijając je na mniejsze jednostki i szybko dostarczając odpowiedzi.

Komentarze zamknięte.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron