WebPageTest – spraw, by Twoja strona działała szybciej
Jedna myśl pewnie zaprząta umysł niejednego użytkownika komputera – dlaczego wielcy gracze na rynku, tacy jak Google, AOL itp. tworzą i rozwijają fajne narzędzia i aplikacje oraz udostępniają je za darmo? Jakie korzyści mają z oferowania często niszowych, ale w pełni darmowych usług swoim użytkownikom? Z pewnością muszą wydać sporo pieniędzy i zaangażować dużo siły roboczej w rozwój, testowanie i ostatecznie udostępnienie takich narzędzi. Dlaczego więc nie pobierają choćby symbolicznej opłaty za swoje nierzadko genialne innowacje?
Odpowiedź na te pytania jest prosta – robią to dla dobra ogółu! W tym świecie konkurencji, zawodowej rywalizacji i zasady mówiącej, że przetrwa tylko najsilniejszy, istnieją organizacje, które za główny cel i powód do dumy stawiają sobie dostarczanie przydatnych narzędzi, by znany nam Internet stał się lepszym miejscem, czy to jeśli chodzi o dostępność, łatwość obsługi, czy szybkość.
Ten post jest poświęcony właśnie jednej z takich bezpłatnych aplikacji online, która zapewnia, że szybkość ładowania i wydajność strony będzie Twoim najmniejszym zmartwieniem. Poznaj WebPageTest.org.
Przyspieszanie działania strony – tu i teraz
WebPageTest jest projektem open source, który pierwotnie został opracowany przez AOL do ich użytku wewnętrznego, ale gdy zdali sobie sprawę, jaki drzemie w nim potencjał, postanowili udostępnić go całemu światu. I tak w 2008 roku opublikowali go na licencji BSD. Platforma obecnie jest wspierana przez Google, a dzięki GitHub jest ciągle rozwijana. Oznacza to, że jej kolejne buildy są systematycznie pakowane i udostępniane do pobrania w celu umożliwienia innym użytkownikom uruchamiania własnych wersji narzędzia. Nawet mimo tego, że wersja online aplikacji sprawdza się doskonale w większości zastosowań.
WebPageTest pozwala właścicielom witryn internetowych uruchomić bezpłatne testy sprawdzające szybkość ładowania się ich stron. Umożliwia im sprawdzenie wydajności strony w 6-stopniowej skali, a także wyświetli listę proponowanych zmian dla zwiększenia szybkości działania witryny. A jeśli zastanawiasz się, co jest takiego wyjątkowego w bezpłatnych testach prędkości, to wiedz, że prawdziwy wyróżnik tego narzędzia, to możliwość przeprowadzenia testów z wielu różnych miejsc na całym świecie z wykorzystaniem prawdziwych przeglądarek (różne wersje Internet Explorer i Chrome) i przy realnych konsumenckich prędkościach połączenia. Co więcej, możesz dostosować te testy w dowolny sposób do swoich potrzeb, np. przeprowadzać zwykłe proste testy oraz zaawansowane testy z transakcjami wieloetapowymi, przechwytywaniem wideo, blokowaniem treści i wiele innych możliwości. Wyniki przeprowadzonych badań dostarczają dużo przydatnych informacji diagnostycznych, wliczając w to kaskadowe wykresy ładowania treści, kontrolę optymalizacji szybkości strony i wiele więcej.
Jeśli wydaje Ci się, że testy szybkości są jedyną mocną stroną narzędzia, to nie masz do końca racji. WebPageTest umożliwia również przeprowadzenie testów porównania wizualnego, jak i wykonywanie ICMP Traceroute z dowolnego z agentów testowych.
Ale dość już próżnego wychwalania tej aplikacji, powiedzmy sobie coś o tym, jak się jej używa!
Jak to działa?
Twierdzenie, że narzędzie nie wymaga nauki obsługi nie będzie do końca prawdziwe, ale nie będzie też całkowicie błędne. Jedyne, co trzeba posiadać, to znajomość terminologii używanej przez internetową społeczność skupioną wokół tematów związanych z wydajnością stron internetowych. Ale nie oszukujmy się, jako właściciel strony z pewnością jesteś doskonale zaznajomiony z tymi zagadnieniami, prawda? W takim razie bardzo dobrze, przejdźmy zatem do meritum.
Odwiedź www.webpagetest.org, a najbardziej interesującą nas część zobaczysz w samym środku ekranu. Bez zbędnego kluczenia i przeklikiwania się po kolejnych podstronach. Teraz wystarczy tylko wpisać adres URL strony, którą chcesz sprawdzić i wybrać lokalizację testową. Będzie to kombinacja fizycznej lokalizacji na mapie oraz dodatkowo kilka informacji o środowisku obiektu testującego. Następnie wybierz na której przeglądarce chcesz uruchomić test online i w końcu naciśnij duży żółty przycisk z napisem „Start Test”. Możesz również dostosować konfigurację testową rozwijając przed odpaleniem badania „Ustawienia zaawansowane” („Advanced Settings”).
Powyższy opis mówi, w jaki sposób można przeprowadzić „Przegląd analityczny” („Analytical Review”) swojej strony. Kliknięcie na zakładce „Porównania wizualnego” („Visual Comparison”) pozwoli porównać Twoją witrynę z innymi ustalonymi stronami branżowymi, takimi jak na przykład: Google, AOL, Bing, CNN, LinkedIn itp. lub z innymi wpisanymi własnoręcznie adresami URL. Domyślnie wyniki tych testów będą dostępne publicznie. Jeśli chciałbyś nikomu ich nie pokazywać, musisz dokonać zmian w ustawieniach na głównej stronie testu.
WebPageTest umożliwia również uruchomienie testu ICMP Traceroute na dowolnym z jego agentów testowych (partnerów). Aby uruchomić takie badanie, musisz wprowadzić nazwę hosta Twojej witryny lub jej adres IP, wybrać obiekt testujący, którego chcesz użyć, wybrać konkretną przeglądarkę i określić ilość testów (maksymalnie 9), które mają zostać przeprowadzone.
Dzięki tak imponującym funkcjonalnościom może być trudno nie dać temu narzędziu choćby jednej szansy, by pokazała co potrafi.
Szczegółowo analizuj wydajność swojej strony z wielu różnych lokalizacji przy pomocy webpagetest.org/ via @MonitoringStron
Partnerstwo Super Monitoring i WebPageTest.org
Uściślając, wersja online narzędzia jest dostępna pod adresem www.webpagetest.org i szereg prestiżowych firm z całego świata zapewnia mu infrastrukturę testową. Ponieważ narzędzie daje korzyści nie tylko właścicielom stron internetowych, ale także zwykłym ludziom i organizacjom szczególnie zainteresowanym zagadnieniami związanymi z wydajnością stron w Internecie, sporo wielkich graczy wsparło WebPageTest oferując mu kolejne lokalizacje testowe, a tym samym przyczyniając się do poprawiania jakości działania całej sieci.
Jednym z najnowszych partnerów przyłączonych do WebPageTest w maju 2016 roku jest właśnie Super Monitoring. Przydatna usługa monitorowania dostępności stron internetowych od niedawna rozpoczęła współpracę z WebPageTest, by zapewnić póki co najbardziej na wschód wysuniętą lokalizację testową w Europie (a dokładnie w Polsce). Prawda, że fajnie?
Podsumowanie
Nie pozwól, by nagle kiepskie ładowanie się Twojej strony stało się przyczyną dla zmniejszenia ruchu na niej. Miej to na uwadze dzięki WebPageTest i daj wydajności swojej witryny solidnego kopa.