Monitorowanie treści strony
Zdarzają się sytuacje, w których strona internetowa działa (jest dostępna), ale nie wczytuje się w całości. Przykładowo, przy awarii bazy danych może zdarzyć się, że wyświetlać się będą puste szablony - bez żadnej treści.
Standardowy monitoring dostępności nie uzna tej sytuacji za awarię, ponieważ będzie otrzymywać prawidłową odpowiedź serwera.
Taką usterkę wykryć pozwoli monitoring treści, sprawdzający zawartość strony.
Jak to działa
Monitorowanie treści polega na cyklicznym sprawdzaniu obecności (lub braku) zdefiniowanego fragmentu tekstu lub kodu. W przypadku wykrycia niezgodności treści ze wzorem, wykonywany jest zrzut kodu HTML, rejestrowana jest awaria i wysyłane są alerty.Żeby awaria została zgłoszona, niezgodność musi zostać zaobserwowana z co najmniej trzech lokalizacji naszej sieci monitorującej.
Konfiguracja
Najpierw trzeba zdecydować, czy prawidłową sytuacją jest obecność, czy brak danego tekstu. Następnie można włączyć (lub nie) branie pod uwagę wielkości znaków.Najważniejsze jest oczywiście określenie poszukiwanej frazy. Może ich być kilka, ponieważ dostępne są operatory - takie jak "<or>" i "<whatever>".
Domyślna częstotliwość monitorowania to 1 minuta - ale można ją zmienić, maksymalnie na 60 minut.
Dodatkowe informacje
Test treści - podobnie jak test podstawowej dostępności - nie zakłóca statystyk opartych na JavaScript (np. Google Analytics).« powrót do listy funkcji